Domov >> Zdravý štýl >> Studená sprcha, otužovanie a zdravotné účinky

Studená sprcha, otužovanie a zdravotné účinky

[Tento článok Vám zaberie 5 minúty čítania a 8 nových informácií]

 V starovekých časoch bola horúca sprcha výdobytkom a luxusom. Ľudia museli žiť v blízkosti horúcich prameňov, ak si chceli vychutnať horúcu sprchu. To znamená, že pre väčšinu obyvateľstva bola horúca sprcha niečím, čo nikdy ani nezažili. Dokonca aj po tom, čo staroveký Gréci vynašli systém kúrenia verejných spŕch, obyvatelia pokračovali v studenej sprche a otužovaní. Sparťania dokonca považovali horúcu sprchu za prejav slabosti. Keď už sa išli osprchovať (čo bývalo raz ročne), tak len studenou vodou, ktorá, ako sami verili, ich urobí vitálnejšími a živšími do ďalších bojov. Dnes sa studená sprcha a účinky na organizmus dostávajú opäť do povedomia ľudí.

O Fínoch a všeobecne Škandinávcoch sa zmieňovať ani nemusíme. Práve vo Fínsku sa už v prvom storočí obyvatelia chodili vypotiť do sauny a potom schladiť do ľadovej vody. Ich otužovanie bolo ich prirodzeným životným štýlom.

rímske kúpele

Rímske mestské kúpele, takto sa sprchovali kedysi

studená sprcha

Majestátne verejné kúpele sa stavali počas celej éry rímskeho cisárstva.

Mnoho kultúr má studenú sprchu dokonca zakomponovanú do ich náboženských zvykov. Napríklad Japonci sa postavia pod ľadový vodopád, ktorý ich má duševne očistiť od zlého.

Studená voda ako liek na všetko

V roku 1820 začal neznámy nemecký farmár Vincenz Priessnitz ponúkať novú medicínsku liečbu s názvom “hydroterapia”, ktorá používala studenú vodu ako liečbu na všetko, od zlomených kostí až po erektílnu dysfunkciu. Časom zmenil svoju usadlosť na sanatórium, kde ľudia postupne prichádzali vo viere, že jeho studená voda ich vylieči. Postupne sa jeho klientami stávali vojvodovia, vojvodkyne, grófovia a princezné.

Priessnitzova hydroterapia sa postupne rozšírila do zvyšku Európy až nakoniec aj do USA, kde ju celebrity a iní známy ľudia úplne spopularizovali. Medzi tých najznámejších určite patril aj Charles Darwin, známy skôr ako chronicky chorý chlap s veľkou bradou. Prvé hydroterapické sanatórium vzniklo v roku 1843. Na konci 19. storočia existovalo už viac než 200 hydroterapických sanatórii v USA.

Popularita hydroterapie začala upadať v 20. storočí, kedy mnohí lekári začali presadzovať liečbu liekmi. Dá sa povedať, že tento stav platí ešte aj v dnešnej dobe, kde sa aj na tie najľahšie choroby predpisujú lieky. No aj dnes si špičkoví atléti doprajú ľadovú sprchu. Dôvod je prostý: urýchlenie doby rekonvalescencie po zranení respektíve po intenzívnom tréningu.

Výhody studenej sprchy

Zlepšuje cirkuláciu krvi

Dobrá cirkulácia krvi je životne dôležitá. Urýchľuje čas potrebný na rekonvalescenciu po namáhavej záťaží. Striedanie teplej a studenej vody v sprche  je jednoduchým spôsobom na zlepšenie cirkulácie krvi. Studená voda spôsobí, že krv sa bude pohybovať smerom k vnútorným orgánom, aby ich udržala v teple. Horúca voda má práve opačný účinok, a to ten, že krv sa začne pohybovať smerom k povrchu pokožky. Zástancovia studenej sprchy argumentujú, že práve zlepšená cirkulácia krvi ich udržuje zdravších a mladších než milovníkov horúcej sprchy.

Potláča depresiu

Mnoho známych osobností histórie trpelo ťažkými depresiami. Henry David Thoreau je jedným z nich. Jeho chladné kúpele v ľadovom rybníku udržali aj jeho čierneho psa na brehu. Na základe výskumov sa dokázalo, že obyčajná krátka studená sprcha stimuluje miesto v mozgu, ktoré je primárnym zdrojom noradrenalínu, látky, ktorá dokáže zmierniť účinky depresie.

Skrášľuje pleť a vlasy

Ako je známe, horúca voda vysušuje pleť a vlasy. Ak sa chcete vyhnúť svrbeniu po sprche, určite si znížte teplotu vody. Studenou vodou docielite navyše aj lesklejšie vlasy a sviežejšie vyzerajúcu pleť uzavretím pórov na tvári.

Posilňuje imunitu

Na základe výskumu z roku 1993 uskutočnenom v Anglicku sa dokázalo, že tí, ktorí aplikovali studenú sprchu na dennej báze mali v krvi viac bielych krviniek než tí, ktorí sa sprchovali teplou až horúcou vodou. Biele krvinky plnia v organizme obrannú funkciu, zabezpečujú tak imunitu organizmu. Dôležitým nástrojom prirodzenej odolnosti organizmu je schopnosť bielych krviniek pohlcovať choroboplodné zárodky spôsobom Obklopiť → pohltiť → usmrtiť → rozložiť → odstrániť. Vedci zistili, že pri sprchovaní sa studenou vodou sa telo snaží zohriať, aktivuje imunitný systém a uvoľňuje tak viac bielych krviniek ako reakciu na to.

Zvyšuje testosterón

Rovnaká štúdia dokázala, že studená sprcha zvyšuje produkciu testosterónu u mužov. Zvýšená hladina testosterónu nielenže podporuje mužský pohlavný pud, ale má vplyv aj na jeho silu.

Zvyšuje plodnosť u mužov

Skúšate sa stať oteckom? Tak studená sprcha je vynikajúca aj pre vašich malých „plavcov“. Počet spermií klesá so zvyšujúcou sa teplotou. Experiment z roku 1950 dokázal, že muži, ktorí si dopriali 30 minútovú sprchu po dobu troch týždňov boli následne neplodný nasledujúcich 6 mesiacov.

Aktuálnejší výskum z University of California zo San Francisca testoval na mužoch vystavených po dobu jedného týždňa 30 minútovej horúcej sprche kvalitu spermií. Tento výskum dokázal, že po skončení tejto horúcej procedúry sa počet spermií zvýšil o 491% a taktiež aj ich pohyblivosť.

Dodáva energiu a povzbudzuje

Stačí len vyskúšať a výsledok sa dostaví. Studená sprcha má aj energické účinky. Po studenej sprche sa budete cítiť povzbudení a plný energie. A hoci to nie je ešte vedecky dokázané, mnoho ľudí tvrdí, že studenou sprchou sa výborne odbúrava stres.

Ak patríte medzi tých, čo si celý život užívali horúcu sprchu, pootočenie kohútika smerom k studenej vode môže byť celkom šokujúce. Preto treba ísť na to postupne a nezačínať sprchu hneď ľadovou vodou. Najmenej šokujúcim spôsobom pre organizmus je začať sprchu vlažnou vodou a postupne otáčať kohútikom smerom k studenej vode.

No nie všetci by mali skúšať studenú až ľadovú sprchu. Ak spĺňate nasledovné kritéria, studenej sprche sa radšej vyhnite.

  • Problémy so srdcom

Ak sa moje zdravé srdce cíti počas studenej sprchy ako by išlo vybuchnúť, predstavte si, ako by na tom mohlo byť to choré.

  • Vysoký krvný tlak

Sťahovanie ciev spôsobených účinkom studenej vody môže zapríčiniť mŕtvicu.

  • Zvýšená teplota alebo horúčka

Počas zvýšenej teploty organizmu sa krvné cievy musia rozťahovať, aby uvoľňovali teplo. Studená voda však zapríčiňuje ich zužovanie.

ZDRAVÝ ŠTÝL

© Candyman.sk

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

Beautiful Bath od Charlie Dave je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, Beautiful Bath od Charlie Dave je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál

[Tento článok Vám zaberie 5 minúty čítania a 8 nových informácií]   starovekých časoch bola horúca sprcha výdobytkom a luxusom. Ľudia museli žiť v blízkosti horúcich prameňov, ak si chceli vychutnať horúcu sprchu. To znamená, že pre väčšinu obyvateľstva bola horúca sprcha niečím, čo nikdy ani nezažili. Dokonca aj po tom, čo staroveký Gréci vynašli systém kúrenia verejných spŕch, obyvatelia pokračovali v studenej sprche a otužovaní. Sparťania dokonca považovali horúcu sprchu za prejav slabosti. Keď už sa išli osprchovať (čo bývalo raz ročne), tak len studenou vodou, ktorá, ako sami verili, ich urobí vitálnejšími a živšími do ďalších bojov. Dnes…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.61 ( 17 hlasov)

2 komentáre

  1. Nie je nič lepšie ako sprcha v tomto teplom počasí. Okrem toho že je to zdravé je to aj príjemné osvieženie dňa.

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

Polievka z pečenej tekvice

Polievka z pečenej tekvice so zelerom ⭐️ Recept

Naša tekvicová polievka je nielen chutná, ale aj veľmi zdravá a výživná. Obľúbia si ju aj vaši najmenší, tým si môžete byť istí. Hoci jej príprava