[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 6 nových rád]
Briti sú známy práve pre svoju záľubu v pití čaju. V priemere vypijú 165 miliónov šálok čaju denne, pričom britská národnosť je tvorená len 62 miliónmi občanov. Spomedzi národností sú tu už len Íri, ktorí v priemere vypijú ešte viac šálok na osobu ako Briti.
Pravdepodobne všetci už poznajú účinky kofeínu na náš mozog, ale nedávne výskumy našli ďalšie dve ingrediencie nachádzajúce sa v čaji s rovnako dôležitými účinkami.
Zelený čaj v boji proti Alzheimerovi
Vedci zistili, že v zelenom čaji sa nachádza zložka, ktorá dokonca dokáže liečiť Alzheimerovu chorobu. Počiatočný výskum objavil v zelenom čaji zložku epigallocatechin-3-gallate (EGCG), ktorá dokáže narúšať vznikajúci povlak na mozgu. A práve tento povlak spôsobuje odumieranie buniek v mozgu.
Starší čaj milujú
Zatiaľ čo my si budeme musieť ešte počkať na ďalšie výskumy, čaj preukazuje ďalšie okamžité účinky. Štúdia, ktorého sa zúčastnilo 2 031 respondentov vo veku 70 až 74, preukázali, že tí, ktorí pili čaj obsahujúci polyfenoly stopových prvkov (EGCG), mali lepšie kognitívne schopnosti. Polyfenoly sú obsiahnuté napríklad aj vo víne, kakau a káve.
Zlepšené poznávacie schopnosti
Čaj obsahuje ďaleko viac podporných látok, ako len kofeín. V šálke čaju nájdeme ešte aj theanine a psychoaktívne aminokyseliny výnimočné pre čaj. Hoci o účinkoch theaninu vieme omnoho menej, než o účinkoch kofeínu, existuje niekoľko štúdií spájajúcich theanin so zvýšenou úrovňou poznávania.
Ten známy upokojujúci účinok..
Theanine však nie je zodpovedný len za zlepšené kognitívne schopnosti, ale dokonca aj za význačný upokojujúci efekt. Mozog po konzumácií theaninu vyžaruje viac alfa žiarenia, ktoré indikuje relaxáciu bez ospalosti.
Čaj oživuje pamäť
Theanine spolu s EGCG sú taktiež zodpovedné za zlepšovanie pamäte. Štúdie z Kórei dokazujú, že extrakt zo zeleného čaju a L-theanine pomáhajú zlepšovať pamäť najmä ľudom, trpiacich nedostatočnou kognitívnou schopnosťou. Pokusy, ktoré sa odohrávali na myšiach, naznačujú nárast produkcie nových mozgových buniek.
Lepšie duševné zdravie
Samotné pitie čaju má potom vplyv aj na celkové duševne zdravie človeka. Výskumný pracovník Hozawa to otestoval na vzorke 42 093 Japoncov. Táto štúdia dokázala, že pitie zeleného čaju sa spája s pocitom menšej psychickej úzkosti. Rovnako pozitívny účinok pitia čaju bol dokázaný na vzorke 1 058 starších občanov Japonska.
Theanine bol dokonca testovaný aj pri liečbe schizofrénie s počiatočným úspechom znižovania pocitu úzkosti.
Samozrejme, čaj je relatívne neškodný a väčšina účinkov tu popísaných sú malé. No keď si uvedomíme, čo v sebe čaj skrýva, potom sa pitie čaju môže stať ešte príjemnejším aktom.
Ako povedal Henry James:
…v živote je len pár hodín príjemnejších, než hodina venovaná slávnosti zvanej popoludňajší čaj