[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 9 nových informácií]
Zázvor alebo odborne aj ďumbier lekársky je tým stimulom, ktorý vás vďaka svojim zázračným účinkom, veľkému obsahu vitamínov a živín udržiava v strehu a plných energie. Zvyčajne sa používa na odvrátenie podráždeného žalúdka, tráviacich ťažkosti, no najmä však pri horúčke a bežnej chrípke. Je nielen vynikajúcim liekom pri žalúdočnej nevoľnosti, ale pomáha zbaviť sa i chladu či zimnice. Nie nadarmo sa zvykne označovať ako ,,elixír života“. Považujeme ho tiež za najlepšieho a najrýchlejšieho pomocníka pri nachladnutí či zotavení sa po ťažkej fyzickej námahe. V kombinácií s medom a citrónom v správnom načasovaní nemá chrípka ani tú najmenšiu šancu. Najjemnejším spôsobom jeho konzumácie je práve príprava zázvorového čaju.
Zázvor v tehotenstve
Zázvor určite ocenia aj budúce mamičky, najmä pri začiatkoch tehotenstva. Ďumbier lekársky dokonca zmierňuje nevoľnosti vyskytujúce sa na začiatkoch tehotenstva. Takže mamičky, stojí to za vyskúšanie!
Príprava zázvorového čaju
Ponúkame vám návod, ako si pripraviť naozaj jednoduchý, horúci zázvorový čaj. Čo budeme potrebovať?
- Čerstvý koreň zázvoru
- Prevarenú vodu
- Med alebo hnedý cukor (podľa chuti)
- Citrón
- Hrnčeky
- Ešte pred samotnou prípravou je potrebné poriadne vyumývať zázvorový koreň. Ten zbavíme kôry a univerzálnym nožom pokrájame na tenké a maličké kúsky. Nože umyjeme. Existuje niekoľko spôsobov, ako vykonať ďalší krok, metóda však bude záležať na vašom prianí:
- Najskôr nalejeme prevarenú vodu do čajovej kanvice, kde sme už umiestnili čerstvo nakrájaný zázvor. Aby sme udržali všetky aromatické zložky v čaji, je potrebné položiť veku na kanvicu a zabrániť tak rýchlemu ochladeniu.
- Zázvor necháme lúhovať 10-15 minút
- Pokiaľ varíme vodu radšej v hrnci ako v kanvici, môžeme zázvor pridať do hrnca a nechať vrieť približne po dobu 15 minút. Po zovretí necháme odstáť ešte približne 5 minút.
- Na záver použijeme kovové sitko na scedenie zázvoru. Uistíme sa, že používame tanierik na pokrytie vrchnej časti šálky, čím zabránime úniku aromatickej látky. Po vytiahnutí kúskov zázvoru a pridaní medu či citrónu je čaj pripravený na servírovanie. Potom už ostáva na vás, či tento ,,elixír“ konzumujete v pokoji vášho domova alebo ho jednoducho prelejete do obľúbenej termosky Tescoma a zoberiete so sebou do práce.
Ďalšie tipy prípravy zázvoru:
- Ak si chcete dať naozaj len šálku čaju, jednoducho nastrúhajte 3 lyžičky zázvoru do vriacej vody
- Ak vám zázvorový čaj ostane, proste ho len odložte v poháriku do chladničky, pričom neskôr môže byť opätovne zohriaty alebo len vypitý ako ľadový čaj
- Nespotrebovaný nastrúhaný zázvor môžete zabaliť do plastovej fólie, zložiť ju doslova ako cukrík a uložiť do mrazničky pre neskoršie použitie
- Ak je bylinkový čaj ako taký používaný pre liečebné účely, nepoužívajte sladidlá
- Ak chcete zvýšiť tepelný účinok čaju, stačí pridať čili papričku
- Odporúča sa do čajov pridávať aj štipku škorice
Zázvor ako liek proti:
- Zažívaniu
- Zníženiu nadúvania a tráviace úľavy
- Zníženiu krvného cukru
- Zlepšeniu potenia pri chrípke
- Zmierňovaniu menštruačných bolestí
- Spaľovaniu tukov a pomáha pri chudnutí
- Pomáha znížiť zápal nosových dutín a bolesti hrdla
ZDRAVÝ ŠTÝL
©candyman.sk