[Tento článok Vám zaberie 2 minúty čítania a 5 nových informácií]
Neodmysliteľnou súčasťou Vianoc je bezpochyby vianočný stromček. Každým rokom pred Vianocami ide ich predaj na dračku, či už živých, alebo umelých. Predaj vianočných stromčekov stojí aj dnes na veľkom biznise. Len v Amerike sa v roku 2011 predalo viac než 30 miliónov živých stromčekov a 9 a pol milióna umelých.
No zamýšľali ste sa niekedy pred kúpou, ktorý z nich je ekologickejší? Živý a umelý vianočný stromček majú rozdielne vplyvy na ľudí ako aj našu planétu. Takže ktorý?
Ktorý vianočný stromček je „zelenší“
Asi mnoho ľudí považuje umelé stromčeky za ekologickejšie riešenie, pretože odpílenie stromčeka v prírode len ťažko môžeme chápať ako krok vedúci k ochrane prírody. Ale na základe americkej štúdie sú umelé stromčeky vyrábané z plastov, ktoré sa samovoľne nerozložia v prírode. A navyše je proces výroby takýchto umelých stromčekov energeticky náročný. Umelý stromček by musel byť využívaný cez dve dekády, aby sa jeho úroveň uhlíkových splodín vyrovnala úrovni uhlíkových splodín živého stromčeka (množstvo uhlíka emitovaného pri spaľovaní fosílnych palív).
Zástancovia umelých stromčekov však skôr berú do úvahy štúdiu, ktorá pokladá umelé stromčeky za ekologickejšie. Táto štúdia berie do úvahy vplyv najazdených kilometrov pri prevoze živého stromčeka. Neskôr však bola táto štúdia označená za zavádzajúcu.
Umelé stromčeky však majú nielenže negatívny dopad na ekológiu, ale dokonca aj na ľudské zdravie. Umelé stromčeky môžu obsahovať aj ťažké toxické kovy, ako napríklad olovo. Vystavovanie sa olovu môže spôsobiť poškodenie centrálneho nervového systému, obličiek a ako aj ďalších orgánov. V skratke, umelé stromčeky vo všeobecnosti nie sú najlepšou voľbou pre planétu, a dokonca ani pre ľudské zdravie.
Naopak, minúť peniaze na živý stromček môže byť prospešné nielen pre našu ekológiu, ale aj naše vlastné zdravie. Živý stromček sa rozkladá samovoľne v prírode, čo znamená, že je recyklovateľný a môže byť použitý ako kompost pre novú generáciu stromov.
Živé stromčeky pomáhajú prečisťovať vzduch, kým rastú. Ani nie pol hektáru dokáže vyprodukovať dennú potrebu kyslíka pre 18 ľudí. Skutočná zelená farba dokonca pôsobí terapeuticky, znižuje stres a zvyšuje pocit duševnej pohody. Ak ani tieto argumenty nie sú dostačujúce, aspoň vôňa živého stromčeku musí byť presvedčivá.
Tak čo, aký vianočný stromček preferujete vy?