zdravie – Candyman.sk https://www.candyman.sk Najlepšie Recepty, Zdravie, Excel funkcie, Pomoc v exceli Sun, 26 Apr 2020 21:12:48 +0000 sk-SK hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.9.10 Ako nosiť rúško správne https://www.candyman.sk/ako-nosit-rusko/ https://www.candyman.sk/ako-nosit-rusko/#respond Fri, 20 Mar 2020 19:18:27 +0000 https://www.candyman.sk/?p=5325 V čase šírenia sa koronavírusu je rúško na tvár neodnímateľnou súčasťou nášho každodenného života. Už dnes sa bez rúška na tvár nedostaneme ..

The post Ako nosiť rúško správne appeared first on Candyman.sk.

]]>
Posledná aktualizácia článku: 20/03/20

V čase šírenia sa koronavírusu je rúško na tvár neodnímateľnou súčasťou nášho každodenného života. Už dnes sa bez rúška na tvár nedostaneme do mestskej hromadnej dopravy či obchodov. V Českej republike dokonca zakázali chodiť von bez rúška.

Rúško je pomôcka, ktorá má ochrániť zdravých ľudí pred šírením nákazy koronavírusu od chorého jedinca. Jeho nosenie by preto malo byť samozrejmosťou a mali by sme ho mať na tvári pri akomkoľvek kontakte s inými osobami.

Chránime tak seba aj ostatných okolo nás. Rúško nosíme bez ohľadu na to, či ideme do obchodu, lekárne alebo na prechádzku do prírody, hoci povinnosť nosiť ho sa vzťahuje „iba“ na vstup do prostriedkov mestskej hromadnej dopravy a obchodov.

rúško

Domáca manufaktúra na výrobu rúšok. 🙂

Bez rúška by sme určite nemali opustiť bydlisko a ani prísť do kontaktu s inými osobami. Najviac infekčný je človek vtedy, ak ešte nemá žiadne príznaky, prípadne v prvé dni od prejavenia sa príznakov. Práve preto je nosenie rúška kľúčové. Rúško minimalizuje prenos kvapôčok, sekrétov a následne hygiena zabraňuje prenosu do slizníc.

Rúška sú však účinné iba pri použití v kombinácii s častým čistením rúk gélom s obsahom alkoholu alebo mydlom a vodou a tiež jeho správnym používaním.

Ako nosiť rúško správne?


Pri používaní rúška preto vždy dbajme na tieto základné pravidlá:

  1. Pred nasadením ústneho rúška použite dezinfekciu na báze alkoholu alebo si umyte ruky mydlom a vodou.
  2. Pri nasadzovaní by malo byť rúško úplne čisté.
  3. Priložte si rúško na tvár. Gumené popruhy by mali ísť súbežne s ušami.
  4. Pridržte vrchný okraj pri nose, natiahnite gumičky za uši a upravte si spodný okraj pod bradu.
  5. Rúška musia dobre sedieť, zakrývať nos, bradu a ústa tak, aby medzi vašou tvárou a rúškom neboli žiadne medzery.
  6. Rúška sa vôbec nedotýkajte rukami, pokiaľ ste si ho už raz nasadili. Ak sa predsalen rúška zvonku dotknete, dôkladne si umyte ruky, bacily by sa totiž mohli zachytiť na koži.
  7. Snažte sa mať rúško stále na tvári a skladať si ho čo najmenej.
  8. V prípade, že si rúško dávate dole, urobte tak zozadu (nedotýkajte sa prednej časti rúška), dotýkajte sa ho len na gumičkách, nie na textílii. Opäť ide o to, aby sa znížilo nebezpečenstvo, že sa bacily dostanú na ruky.
  9. Pri skladaní rúška z tváre si opäť umyte ruky.
  10. Po opätovnom nasadení rúška musí byť buď vydezinfikované, alebo úplne nové.
  11. Ak je rúško vlhké (čo spôsobuje napr. aj dýchanie) je najvyšší čas ho vydezinfikovať.
  12. Látkové rúško je potrebné vyvariť alebo oprať pri minimálne 60 stupňoch a nechať vyschnúť na vzduchu. Následne by sa malo prežehliť, prípadne ešte vydezinfikovať napr. peroxidom vodíka.

Ako nosiť rúško správne – video


Ako sa hovorí, je lepšie raz vidieť ako 100 krát počuť, preto do článku prikladáme aj oficiálny video postup od Svetovej zdravotníckej organizácie WHO.

Rúško na tvár – funkcia


Úrad verejného zdravotníctva Slovenkej republiky vydal Usmernenie hlavného hygienika Slovenskej republiky v súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom SARS-CoV-2.

Tvárové rúško sa používa na zachytávanie infekčných kvapôčok z dýchacích ciest u pacienta. Ešte spoľahlivejší variant je respirátor bez výdychového ventilu.

  • Poskytuje bariérovú ochranu pred kvapôčkovou nákazou.
  • Tvárové rúško však nemusí primerane chrániť pred aerosólom alebo pred malými čiastočkami vo vzduchu s veľkosťou <5 μm predovšetkým preto, že účinne nefiltrujú malé častice zo vzduchu a tiež pre nedostatočné priľnutie okrajov na tvár umožňujú únik vzduchu okolo masky.
  • V prípade viditeľného znečistenia alebo v prípade, že je navlhnuté, je potrebná jeho výmena.
  • Je dôležité, aby rúško bolo nasadené podľa pokynov výrobcu.
  • Počas nosenia, z dôvodu prevencie kontaminácie, sa rúško nemá chytať rukami.
  • Tvárové rúško sa pri podozrení na ochorenie COVID-19 používa pre pacienta, aby sa znížilo riziko rozptylu infekčných kvapôčok pri kýchaní alebo kašlaní do svojho okolia.

Ako odstrániť rúško z tváre – postup

Po použití by malo byť rúško odstránené uvoľnením šnúrok na zadnej časti (nikdy neodstraňovať rúško uchopením rúška pokrývajúcu tvár) a zlikvidovať rúško ako infekčný odpad. Po odložení rúška do odpadu je potrebné vykonať hygienu rúk.

The post Ako nosiť rúško správne appeared first on Candyman.sk.

]]>
https://www.candyman.sk/ako-nosit-rusko/feed/ 0
KORONAVÍRUS: dokedy bude trvať koronavírus na Slovensku? https://www.candyman.sk/koronavirus/ https://www.candyman.sk/koronavirus/#respond Tue, 17 Mar 2020 17:11:31 +0000 https://www.candyman.sk/?p=5302 Koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 sa šíri na Slovensku pomerne rýchlo. V porovnaní s ostatnými krajinami však dosahujeme veľmi dobré výsledky ..

The post KORONAVÍRUS: dokedy bude trvať koronavírus na Slovensku? appeared first on Candyman.sk.

]]>
Posledná aktualizácia článku: 20/03/20

Koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 sa šíri na Slovensku pomerne rýchlo. V porovnaní s ostatnými krajinami však dosahujeme veľmi dobré výsledky z hľadiska nízkeho počtu prípadov nakazených koronavírusom, a to aj s ohľadom na podstatne tvrdšie opatrenia vlády SR.

Určite aj vy sledujete dennodenne, ako sa na Slovensku “zastavil svet”, v niektorých častiach miest doslova nikde nikoho, ako na divokom západe. A to je veľmi dobrá správa! No dokedy budeme schopní dodržiavať prísne pravidlá karantény či nevychádzania von? Dokedy bude pretrvávať pandémia koronavírusu na Slovensku? Úvodné dva týždne vôbec nemusia stačiť, ale poďme pekne po poriadku.

Koľko budeme dodržiavať karanténu?


Vyšlo už niekoľko odborných analýz, ktoré odhadujú dĺžku výskytu koronavírusu na Slovensku. Zakladajú sa na dátach z predošlých koronavírusových epidémií vo svete.

Koľko existuje koronavírusov?

Coronavírusy patria do čeľade Coronaviridae. Sú to pleomorfné RNA vírusy (okrúhle, oválne až podlhovasté) so špirálovou symetriou, veľkosti 60 – 220 nm. Ako vtipne poznamenal prof. MUDr. Vladimír Krčméry, DrSc., názov korona dostal na základe tvaru: “Je pekný a tučný, pod mikroskopom vyzerá ako koruna”.

1. Koronavírus SARS (Severe acute respiratory syndrome)

Jedna z nich sa odohrala pred 17 timi rokmi a mala podobný priebeh ako ochorenie COVID-19. Dĺžka trvania tejto epidémie sa datovala na 5 mesiacov. Opatrenia proti šíreniu boli tvrdé, a preto aj trvanie vírusu bolo relatívne krátke. Ako sa hovorí, lepšie sa krátko zľaknúť ako sa dlho báť.

Príznaky SARS sú podobné ako pri chrípke – horúčka, ťažkosti s dýchaním, bolesti hlavy a bolesti svalov. Priebeh SARS je väčšinou spojený s ťažkou pneumóniou – zápalom pľúc.

2. Koronavírus MERS (Middle East Respiratory Syndrome)

Potom prišla druhá vlna epidémie v rokoch 2012 až 2016 v Saudskej Arábii a Dubaji, no tá bola len sporadická.

MERS sa prejavuje horúčkou, kašľom a dýchavičnosťou. V ťažkých prípadoch môže vyústiť do zápalu pľúc a multiorgánového zlyhania alebo až smrti.

3. Koronavírus COVID-19 (COronaVIrus Disease 2019)

Aktuálny koronavírus sa vyznačuje tým, že má mnohonásobne nižšiu úmrtnosť a priebehom sa podobá na prvú epidémiu spred 17 rokov. Preto aj dnes sa na základe historických údajov dá odhadnúť, že dnešný koronavírus a jeho šírenie bude mať trvanie od 3 do 5 mesiacov.

Koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 bol identifikovaný v Číne na konci roka 2019. Ochorenie COVID-19 vedie k ťažkostiam s dýchaním, zápalu pľúc alebo dokonca až k smrti. Ochorenie sa prenáša kvapôčkovou infekciou, odhadovaný inkubačný čas ochorenia je 2 až 14 dní.

Ďalšie otázky o koronavíruse


Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky v spolupráci s odborníkmi pripravil odpovede na základné otázky občanov na koronavírus. Prinášame aspoň pár z nich.

Ako dlho prežíva koronavírus na povrchoch materiálov?

Ako dlho prežíva koronavírus na povrchoch materiálov?

Predbežné štúdie naznačujú, že koronavírusy môžu na povrchoch pretrvávať niekoľko hodín, až dní. Závisí to od viacerých podmienok – teploty, vlhkosti prostredia, typu povrchu a podobne. V rámci prevencie možno zvoliť časté čistenie povrchov vo vašom okolí dezinfekčnými prostriedkami.

Je hnačka príznakom koronavírusu?

Je hnačka príznakom koronavírusu?

Najväčším rizikom pri šírení nového koronavírusu je skutočnosť, že nie každý nositeľ vírusu má aj klinické prejavy ochorenia. Inkubačná doba ochorenia COVID-19 je zvyčajne do 14 dní a prejavuje sa prevažne ako infekcia dýchacích ciest spojená so suchým kašľom. Pri závažnejšom priebehu sa môže objaviť zápal priedušiek či pľúc a v krajných prípadoch aj ťažký zápal pľúc vyžadujúci hospitalizáciu pacienta a pľúcnu ventiláciu. U niektorých ľudí sú prítomné aj črevné príznaky ako bolesti brucha a hnačky, tieto symptómy sa však vyskytujú zriedka. Avšak časť nakazených nemá žiadne prejavy ochorenia, ale vírus pritom šíria ďalej svojho do okolia.

Ako fungovať v domácej izolácií?

Ako fungovať v domácej izolácií?

Pre fungovanie domácnosti počas povinnej karantény platí niekoľko pravidiel. Nákupy si skúste zorganizovať s pomocou priateľov, rodiny či blízkych a poprosiť ich, aby vám ich nechali pred dverami alebo na inom určenom mieste, prípadne, ak sa dá, využite službu dovozu potravín do domácnosti. Ak to nie je možné, choďte do obchodu v čase keď tam nie je veľa ľudí a zoznam vecí si pripravte dopredu, aby ste pri nákupe strávili čo najmenej času. Prevenciou voči vírusovému ochoreniu je najmä dôsledné umývanie rúk dezinfekčným mydlom a časté, nárazové vetranie miestností. Kľučky, povrchy a predmety, ktoré bežne používate, dezinfikujte častejšie prípravkami s obsahom chlóru alebo alkoholu. Používajte jednorazové papierové a vlhčené utierky, každý člen rodiny má mať svoj vlastný uterák. Rovnako vlastný tanier, poháre či príbor. Ideálnym riešením pre člena rodiny, ktorý prišiel zo zahraničia, je samostatná izba a minimálne kontakty s ostatnými. Ak to aj nie je možné, každý člen rodiny by mal urobiť maximum pre to, aby k prípadnému prenosu ochorenia neprišlo. Počas domácej izolácie:

  • Sledujte svoj zdravotný stav.
  • Ak sa u vás objaví aspoň jeden z príznakov ako horúčka, kašeľ, dýchavičnosť, hneď kontaktujte telefonicky svojho ošetrujúceho lekára, aj príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva a dohodnite sa na odbere biologického materiálu.
  • Obmedzte kontakty s inými osobami, nenavštevujte kultúrne, spoločenské, športové alebo iné hromadné podujatia, neprijímajte a nechoďte na návštevy.
  • Necestujte.
  • Na výučbové aktivity využívajte e-learningové formy.
  • Vykonávajte iba takú pracovnú činnosť, ktorú môžete vykonávať v mieste izolácie.
  • Zdržte sa akýchkoľvek činností mimo miesta.

Môžem sa ísť prejsť na čerstvý vzduch?

Môžem sa ísť prejsť na čerstvý vzduch?

Pobyt na čerstvom vzduchu je vítaný. Treba sa, samozrejme, vyhýbať miestam s veľkou koncentráciou ľudí, napríklad detským ihriskám.

Aké sú prvé prejavy koronavírusu?

Aké sú prvé prejavy koronavírusu?

Nový koronavírus spôsobuje akútne respiračné ochorenie. Ide o všeobecné príznaky virózy, respektíve klasických respiračných ochorení, napríklad aj chrípky – teplota nad 38 °C, kašeľ, bolesť svalov, bolesť kĺbov, sťažené dýchanie. Spôsobuje infekcie dýchacích ciest až zápal pľúc. Inkubačný čas pri tomto type koronavírusu sa udáva 2 až 14 dní. Vo väčšine prípadov je priebeh ochorenia len mierny. Ukazuje sa však, že vírus môžu prenášať aj infikované osoby, ktoré nemajú vonkajšie prejavy ochorenia.

Ako vznikol koronavírus COVID-19?

Ako vznikol koronavírus COVID-19?

Ako prameň pôvodcu nákazy sa predpokladajú zvieratá na trhu v čínskom meste Wu-chan. Ľudia sa pravdepodobne nakazili kontaktom so živými zvieratami, ktoré sa predávajú aj na spomenutom trhu. Zatiaľ nie je presne isté, z akého zvieraťa môže nákaza pochádzať. Vo všeobecnosti však pôvodcom koronavírusu môžu byť divo žijúce zvieratá (netopiere).

Je nosenie rúška účinné pred koronavírusom?

Je nosenie rúška účinné pred koronavírusom?

V oblastiach, kde je potvrdených viacero prípadov ochorenia s väčším počtom osôb (letiská, stanice, obchodné centrá, námestia), sa odporúča požívať respirátory. Treba ich meniť každé 3 – 4 hodiny. Je pravda, že bežné rúška nechránia pred vírusmi na 100 %. Je to preto, lebo vírusové častice sú veľmi malé. Často sa však prenášajú na kvapkách hlienu. Rúška zabraňujú preniknutiu práve veľkých kvapiek telesných tekutín cez nos a ústa či už pri hovorení, kýchaní alebo kašľaní. Nosenie rúška a respirátora teda zníži množstvo potenciálnej infekčnej dávky pri úzkom kontakte s chorým. Preto je ich nosenie v prípade ochorenia lepšie, ako nechrániť ostatných ľudí vôbec. Centrum pre kontrolu ochorení odporúča používanie masiek ľudom, ktorí sú chorí alebo pre ľuďom, ktorí sa o chorých ľudí starajú, príp. žijú s nimi. Pokiaľ nie je k dispozícii rúško, pomôže aj improvizácia – zakryť nos a ústa šatkou, šálom. V podstate čokoľvek, čo tvorí bariéru medzi dýchacími cestami chorého a okolím, zabráni aspoň sčasti prieniku baktérií a vírusov.

The post KORONAVÍRUS: dokedy bude trvať koronavírus na Slovensku? appeared first on Candyman.sk.

]]>
https://www.candyman.sk/koronavirus/feed/ 0
Suchý kašeľ: 8 príčin, prečo sa nevieme zbaviť kašľa https://www.candyman.sk/suchy-kasel/ https://www.candyman.sk/suchy-kasel/#comments Thu, 20 Jun 2019 19:17:30 +0000 http://www.candyman.sk/?p=3407 Najčastejšou príčinou kašľa je nádcha alebo iné vírusové ochorenie. Hoci s väčšinou symptómov nádchy a prechladnutia sa dokáže telo vyrovnať za pár

The post Suchý kašeľ: 8 príčin, prečo sa nevieme zbaviť kašľa appeared first on Candyman.sk.

]]>
Posledná aktualizácia článku: 20/06/19

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 8 nových informácií]

 Kašeľ je obranný mechanizmus organizmu, pri ktorom sa čistia dýchacie cesty od hlienov alebo dráždivých prvkov ako smog, prah alebo aj suchý vzduch. Za normálnych okolností ide o nepravidelnú a občasnú obrannú reakciu tela. No vieme, že pri nádche a silnom prechladnutí kašleme oveľa častejšie. Suchý kašeľ by nemal trvať viac ako 3 týždne. Ak trvá dlhšie, prečítajte si 8 najčastejších príčin dráždivého kašľa.

.. ten nepríjemný kašeľ ..

1: Podráždené dýchacie cesty


Najčastejšou príčinou kašľa je nádcha alebo iné vírusové ochorenie. „Dôsledky týchto ochorení spôsobujú dlhodobý suchý kašeľ, ktorý nás obmedzuje v pracovnom živote,“ vysvetľuje detský pneumológ doc. MUDr. Martin Brezina, CSc.,. Hoci s väčšinou symptómov nádchy a prechladnutia sa dokáže telo vyrovnať za pár dní, dráždivý kašeľ dokáže znepríjemniť život aj na niekoľko týždňov. Hlavnou príčinou sú vírusy v tele, ktoré majú za následok zápal dýchacích ciest a ich zvýšenú citlivosť. Tento stav pretrváva ešte dlho po tom, čo sa telo vírusu zbaví.

.. radšej poriadne vyležať chorobu ..

2: Skrytý zdravotný problém


Astma a rôzne typy alergií sú taktiež príčinou suchého kašľa. Nádcha je zase častokrát príčinou útoku dýchavičnosti pri srdcovej astme. Astmatici si častokrát uvedomujú, že počas nádchy trpia aj astmou.

Gastro-ezofagálny reflux (kyslý reflux) a spánková apnoe sú príčinou chronického a suchého kašľa. Dobrou správou je, že tieto problémy sa dajú liečiť. Určite navštívte lekára, ak trpíte príznakmi kyslého refluxu:

  • grganie
  • pálenie záhy
  • neprestávajúci chronický kašeľ

Rovnako tak neodkladajte návštevu doktora pri príznakoch spánkovej apnoe:

  • nespavosť
  • nočné dusenie sa alebo lapanie po dychu
  • hlasné chrápanie
  • časté prebúdzanie sa
  • následná ospalosť počas dňa

3: Stres


Stres vám pri liečbe kašľa rozhodne na pohode nepridá. Najmä ak ide o dlhodobý stres, ktorý môže natiahnuť čas liečby nádchy aj na niekoľko týždňov. Preto aby ste porazili suchý kašeľ, spomaľte a uvoľnite sa. Naučte sa oddychovať, najmä dnes, kedy je práca a kariéra prvoradou záležitosťou. No nikto sa nezamýšľa, na aký dlhý čas. Práca vás určite počká. Zamerajte sa minimálne na 7 až 8 hodinový spánok.

4: Dostatok tekutín


Piť, piť a ešte raz piť. Z každej nádchy sa dostanete skôr, ak dodržiavate pravidelný pitný režim. Voda, džús či polievka pomáhajú s uvoľňovaním hlienu v dýchacích cestách, ktoré následne vykašlete von. Alkohol a káva však počas choroby nie sú práve najvhodnejšou alternatívou, pretože dehydratujú organizmus. A presne to v čase nádchy nechceme.

5: Príliš vlhký vzduch / príliš suchý vzduch


Suchý vzduch, najmä pri vysokých zimných mrazoch, môže vyvolávať dráždivý kašeľ. Príliš vlhký vzduch však tiež nie je vhodný, pretože ten podporuje vznik škodlivých plesní či roztočov. „Najmä u astmatikov je dôležité udržovať priemernú vlhkosť na úrovni 40 % až 50 %,” dopĺňa Mudr. Branko Takáč.

Jedným zo spôsobov zvlhčovania dýchacích ciest je za pomoci nosového spreja – soľný roztok alebo aj zvlhčovača vzduchu.

Ďalším spôsobom je metóda naparovania sa nad parným hrncom. Inhalovanie uvoľňuje dýchacie cesty a zmierňuje kašeľ.

6: Nosový sprej


Nosový sprej je veľmi účinným liekom pri plnom nose. Aj napriek tomu by ste ho nemali užívať dlhšie ako 3 dni. Ak ho budete užívať dlhodobo a následne s tým prestanete, symptómy sa môžu ešte aj zhoršiť. Je to spôsobené tým, že nosový sprej pri dlhodobom užívaní zväčší nosovú membránu. Tým dochádza k upchatiu nosa, jeho zahlieneniu a následne opätovnému kašľu.

dýchacie cesty

Zahlienené dýchacie cesty

7: Bakteriálna infekcia


Niekedy zle doliečená nádcha či prechladnutie dokáže zanechať po sebe následky v podobe zápalu priedušiek či zápalu pľúc. Ak je kašeľ sprevádzaný horúčkou a bolesťami pri odkašliavaní, navštívte svojho lekára, ktorý by vám mal v prípade pozitívneho nálezu baktérií predpísať antibiotiká.

8: Lieky na úpravu krvného tlaku


Beriete lieky na vysoký tlak? Práve to môže byť príčinou nikdy nekončiaceho suchého kašľa. Jeden z piatich pacientov trpí chronickým a suchým kašľom ako vedľajším účinkom užívania liekov na úpravu tlaku. Ak ste to práve vy, nestačí vysadiť lieky, ale zájdite a poraďte sa so svojim doktorom.

Pri vysokom krvnom tlaku sa kombinujú lieky rôznych skupín v snahe zosilniť hypotenzívny účinok. Ak sa kombinujú lieky jednej skupiny, ich hypotenzívny efekt nie je taký výrazný, no zvyšuje sa riziko nežiadúcich účinkov. Príklady vhodnej kombinácie sú:

  •     Diuretiká a ACE inhibítory
  •     Ca antagonisti (dihydropyridinového typu) a beta-blokátory
  •     Ca antagonisti a ACE inhibítory

Ak sa ani po týždni nezlepšuje váš suchý kašeľ, určite navštívte lekára, ktorý presne zistí, čo je príčinou a stanoví presnú liečbu.

Ako sa zbavujete kašľa vy? Máte vlastný overený recept?

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

Chase Coughing od Ryan Boren je licencovaný pod CC BY 2.0 /pridaná vrstva na originál
Nasal Oral Cavity 3 od GreenFlames09 je licencovaný pod CC BY 2.0

The post Suchý kašeľ: 8 príčin, prečo sa nevieme zbaviť kašľa appeared first on Candyman.sk.

]]>
https://www.candyman.sk/suchy-kasel/feed/ 1
CHRÍPKA vás dostane za 2 hodiny, (NE)porazte ju za 2 dni https://www.candyman.sk/chripka/ https://www.candyman.sk/chripka/#respond Wed, 24 Apr 2019 16:36:30 +0000 http://www.candyman.sk/?p=3473 Ráno vstanete svieži, idete do práce či do školy, no z nej odchádzate úplne zničený. Bolesť kĺbov, únava, horúčka či zimnica je len časť prvých príznakov. Aj taký..

The post CHRÍPKA vás dostane za 2 hodiny, (NE)porazte ju za 2 dni appeared first on Candyman.sk.

]]>
Posledná aktualizácia článku: 24/04/19

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 9 nových informácií]

 Amáme to tu zas. Určite to dobre poznáte. Ráno vstanete svieži, idete do práce či do školy, no z nej odchádzate úplne zničený. Bolesť kĺbov, únava, horúčka či zimnica je len časť prvých príznakov. Aj taký prudký býva nástup chrípky u človeka.

Chrípka (latinsky Influenza) je respiračné infekčné ochorenie, ktorého pôvodom je rýchlo sa šíriaci vírus RNA.  Človeka postihne chrípka priemerne 1 až 3 krát do roka, v závisloti od vyvinutej imunity človeka.

Na chrípku už ochorelo toľko ľudí, že lekári pomaly nestíhajú vypisovať PN-ky. Hoci by si nejeden z nás povedal, že v zimnom mrazivom počasí nemajú vírusy chrípky šancu prežiť, opak je však pravdou. V mínusových teplotách dokážu prežívať aj niekoľko rokov.

Príznaky chrípky


Chrípka je charakteristická svojím rýchlym nástupom. Najčastejšie symptómy chrípky sú:

  • Vysoká teplota, až do výšky 40 stupňov Celzia
  • Slabosť
  • Únava
  • Zimnica
  • Bolesť svalov
  • Bolesť kĺbov
  • Bolesť hlavy

Prenos chrípky 


Vírus chrípky sa šíri kvapôčkovou infekciou. Najčastejšie sa prenáša kašľom, kýchaním či dotykom pri podávaní rúk. Dospelý jedinec môže byť nakazený 1 až 2 dni pred prvými príznakmi chrípky a až 7 dní po vypuknutí choroby. To znamená, že človek dokáže nakaziť okolie ešte predtým, ako sa u neho chrípka naplno prejaví.

Krásne ilustračné video, ako sa vírus chrípky dostane do tela si môžete pozrieť tu:

.. ale prečo práve v zime …

“V suchom vzduchu majú tieto kvapôčky chrípky tendenciu rozbíjať sa na menšie časti a tým zostávajú vo vzduchu dlhšie. Naopak v teple sú väčšie, ťažšie a tým pádom hneď spadnú na zem, preto aj šanca, že ich vdýchneme je oveľa menšia,” hovorí MUDr. Július Hodosy, lekár urgentného príjmu, UNB LF UK.

Navyše, v zime sa nám v snahe šetriť teplo sťahujú cievy najmä na sliznici nosa, krku a priedušiek, čo prispieva k tomu, že vírusy prenikajú do nášho tela jednoduchšie.

„Krv, ktorá tam prúdi, prenáša biele kvinky, obnovuje sliznice, nosí minerály, no pokiaľ chýbajú, tak jednoducho tieto vírusy ľahšie preniknú cez naše prirodzené bariéry,” pokračuje lekár MUDr. Július Hodosy.

A aby toho nebolo málo, vírusy milujú práve zimu a mráz.

„Vírusy nezmrznú v zime a napríklad vírus chrípky sa udržiava pri teplote – 16 stupňov Celzia v laboratóriach už desaťročia. K týmto, pre vírusy skvelým podmienkam pridajme ešte fakt, že kvôli nedostatku slnka nám chýba vitamín D, ktorý štartuje imunitné procesy v našom tele,“ hovorí František Čiampor, virológ SAV.

.. len nech sú aj chrípkové prázdniny..

Práve preto kulminuje chrípková sezóna v období zimy, bežne trvá od októbra do apríla, v závislosti od počasia v danom roku. Ak deti neskončia v posteli, vždy sa tešia v tomto období na možné chrípkové prázdniny.

Prevencia pred chrípkou


Keďže na ochorenie vplýva viacero faktorov, aj imunitu si musíme posiľňovať hneď niekoľkými spôsobmi.

„Mali sme sa dať zaočkovať proti chrípke hneď na začiatku zimy. Teraz v chrípkovej sezóne už len akurát nechodiť do priestorov, kde je veľa ľudí, veľa a často vetrať, dodržiavať osobnú hygienu,“ hovorí František Čiampor, virológ SAV.

.. radšej ochorieť na chrípku ako sa dať zaočkovať proti chrípke?!

Keďže názory na očkovanie proti chrípke sa rôznia, prečo skôr nepoužiť staré osvedčené metódy posilnenia imunity? Prísun vitamínov z ovocia a zeleniny, pohyb na čerstvom vzduchu každý deň bez ohľadu na počasie, prechádzka pri slnečnom počasí (vitamín D).

..slnko, slnko a ešte raz slnko …

Otužovanie, sauny, vitamín D, zvlhčovanie vzduchu v domácich prostrediach alebo v prostrediach, kde sa vyskytuje viacej ľudí,” dopĺňa Július Hodosy.

V prostredí s výskytom veľkého množstva ľudí (pracoviská, najmä Open space priestory) dodržiavať základnú hygienu, umývať si pravidelne ruky, kľúčky otvárať lakťom či dezinfikovať si klávesnicu s myškou. Aj tak si dokážeme pomôcť predísť chrípke.

Liečba chrípky


Antibiotiká nemožno užívať pri chrípke, keďže ide o infekčné ochorenie a nie ochorenie bakteriálneho pôvodu. Preto sa chrípka lieči len čajom a pokojom. Z liekov sú to Antipyretiká a analgetiká, ktoré tlmia bolesti a znižujú horúčku. Sú to napríklad Anopyrin, Aspirin či Acylpyrin.

Ďalej sú to lieky s obsahom paracetamolu, ktoré tiež tlmia bolesť a znižujú horúčku. Ide o lieky Paralen, Panadol, Paracetamol či Medipyrin.

Keď už choroba prepukne, niektorí odborníci odporúčajú pri teplote tela do 38 stupňov Celzia teplotu neznižovať, nech sa telo s vírusmi popasuje, ako má. A ležať a oddychovať!

Navyše podľa vedcov, prekonaná chrípka zabezpečí zdravým jedincom na ďalšie obdobie rovnakú ochranu ako očkovanie.​

Ako závažná je chrípka?


Chrípku nemožno podceňovať, veď ročne na ňu zomrie 250 až 500 tisíc ľudí. Preto je dôležité sa k liečbe postaviť zodpovedne. Preležaná chrípka môže spôsobiť ťažké poškodenie srdcového svalu, vážny zápal dutín, zápal pľúc a rozvoj reumatického ochorenia.

Už veľa hrdinov si povedalo, že ich chrípka „neskolí“, nadopovali sa liekmi, ktoré však len tlmili príznaky chrípky a pokračovali v pracovnom živote. No nie nadlho. Telo vám to vždy vráti, len s ešte horšími následkami.

Návšteva lekára


Ak ide o malé deti či starších seniorov, návštevu lekára netreba odkladať. Pri relatívne zdravých jedincoch návštevu doktora zvážiť najmä vtedy, ak vysoké horúčky neustupujú ani po 3 dňoch. Ak si však nie ste istý, vždy je lepšie radšej doktora navštíviť.

Ako je to u vás? Dostane vás chrípka každý rok?

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

Test tubes od Håkan Dahlström je licencovaný pod CC BY 2.0

The post CHRÍPKA vás dostane za 2 hodiny, (NE)porazte ju za 2 dni appeared first on Candyman.sk.

]]>
https://www.candyman.sk/chripka/feed/ 0
Histamínová intolerancia, aké sú prejavy a aké potraviny jesť? https://www.candyman.sk/histaminova-intolerancia-ake-su-prejavy-a-ake-potraviny-jest/ https://www.candyman.sk/histaminova-intolerancia-ake-su-prejavy-a-ake-potraviny-jest/#comments Mon, 14 Jan 2019 19:28:08 +0000 http://www.candyman.sk/?p=2210 V zdravom človeku je zabezpečená rovnováha produkcie histamínu pomocou diaminooxidáza DAO. Ak sa histamín nerozkladá v tele vtedy hovoríme o ..

The post Histamínová intolerancia, aké sú prejavy a aké potraviny jesť? appeared first on Candyman.sk.

]]>
Posledná aktualizácia článku: 14/01/19

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 13 nových informácií]

 Bolí vás brucho či trápia žalúdočné problémy? Za všetkými symptómami môžete hľadať napríklad užívanie antibiotík, stres, zle nastavená diéta alebo dokonca kombinácia týchto faktorov. Ak však zistíte, že žiaden z týchto faktorov vám to nespôsobuje, je správny čas zamyslieť sa, či nepociťujete príznaky ochorenia HIT – histamínová intolerancia.

Histamín


Jednoduchou odpoveďou, čo vlastne histamín je, môže byť definícia, že ide o neurotransmiter, ktorý sa produkuje počas alergickej reakcie. Úlohou histamínu je upozorňovať telo resp. imunitný systém na potenciálne riziko.

To sa následne premieta v alergických reakciách ako sú napuchnuté oči, svrbenie a iné alergické reakcie. To vysvetľuje, prečo vám doktor predpíše antihistaminiká počas alergie.

Histamín je biogénny amín, ktorý zabezpečuje komunikáciu tela s vašim mozgom. Zároveň je to prvok, ktorý je zodpovedný za rozklad potravy, ktorú práve požijete.

Histamínová intolerancia – alergia na histamín


V zdravom človeku je zabezpečená rovnováha produkcie histamínu za pomoci enzýmu zvanom diaminooxidáza (Diamine oxidase – DAO). Tento enzým rozkladá histamín v tele a zabezpečuje tak, že nikdy sa nebude kumulovať v tele. No nie všetci majú dostatok tohto enzýmu a vtedy sa množstvo histamínu môže pohybovať na nekontrolovateľnej úrovni – alergii na histamín.

Dá sa však povedať, že ide o normálnu, no nie častú reakciu. Avšak v prípadoch, kedy sa histamín nerozkladá v tele poriadne už dlhšiu dobu, vtedy môžeme hovoriť o histamínovej intolerancii  alebo aj intolerancii na histamín.

Keďže histamín sa nachádza v krvnom obehu, môže tak zasiahnuť celé telo. Vtedy sa nadbytok histamínu prejavuje najmä v žalúdku, pokožke, mozgu, pľúcach ale aj kardiovaskulárnom systéme. To vysvetľuje, prečo nadbytok histamínu dokáže vytvoriť také široké spektrum zdravotných problémov.

Príznaky histamínovej intolerancie


Bolesti hlavy, nepravidelná stolica, točenie (krútenie) v žalúdku, hypertenzia (vysoký krvný tlak), podráždenosť, závraty, úzkosť, červenanie sa, kŕče, ťažkosti s dýchaním, nepravidelný tlkot srdca, únava až úplne vyčerpanie, vyrážky na pokožke – to všetko môže byť prejavom histamínovej intolerancie.

Väčšina pacientov skúša následne experimentovať s rôznymi diétami, úpravou stravného lístku či vynechanie konkrétnej ingrediencie zo svojho jedálnička. Ak však nič nepomáha, potom histamínová intolerancia môže byť odpoveďou toho, po čom tak zúfalo hľadáte.

Ako zistiť, či trpím histamínovou intoleranciou?


Ak si po prečítaní príznakov histamínovej intolerancie poviete: “To sú presne moje problémy”, ešte stále to nemusí byť pravda. Faktom je, že momentálne týmto ochorením trpí len menej než jedno percento populácie, takže stále je veľká šanca, že do nej nespadáte.

Na zistenie histamínovej intolerancie vás môže doktor podrobiť testom na zistenie, či máte dostatok hladiny diaminooxidázy (DAO) a teda, či sa histamín má šancu zhromažďovať v tele.

Pri ženách sa robia testy náročnejšie, keďže úroveň DAO sa môže pohybovať na rôznej úrovni aj počas tehotenstva, menštruácie či dojčenia.

Preto najpoužívanejšou a najspoľahlivejšou metódou je eliminačná diéta histamínu po dobu štyroch týždňov.

Zakázané potraviny pri histamínovej diéte


Najväčším zdrojom histamínu v jedle nie je jedlo samotné, ako si mnohí myslia. Sú to ale baktérie v jedle, ktoré prirodzene, ako časť metabolizmu, produkujú histamín.

Jedlá, ktoré obsahujú vysokú úroveň histamínu a mali by byť úplne odstránené z jedálnička počas histamínovej diéty:

Kvasené jedlá:

Droždie

Pivo

Chlieb

Keksíky

Tofu

Bielkoviny

Mliečne výrobky – mlieko, syry, kefír, jogurt, kyslá smotana, tvaroh, cmar

Zvyšky mäsa – najmä mäso uložené v chladničke dlhšie než 2 dni

Ryby – Čím väčší interval od doby chytenia ryby, tým vyššia hladina histamínu.

Ryby v plechovke sú najhoršie – tuniak, sardinky, losos

Klobása

Saláma

Orechy – najmä vlašské orechy a kešú orechy

Vajíčka – najmä bielka

Fazuľa

Strukoviny

Zelenina

Špenát

Baklažán

Tekvica

Paradajka a všetky výrobky z paradajok

Huby

Olivy

Ovocie

Sušené ovocie

Bobuľové plody – ríbezle, maliny, jahody

Čerešne

Slivky

Marhule

Nápoje

Alkoholické – najmä pivo a víno

Nápoje s obsahom kávy

Coca – Cola a energetické nápoje

Korenia

Aníz

Klinčeky

Škorica

Ocot a produkty z octu

Čokoláda a kakao

Všetky produkty s obsahom čokolády a kakaa

Umelé farbivá a konzervačné látky

Síran

Dusičnan

 

Existujú aj jedlá, ktoré samé o sebe neobsahujú histamín, ale pomáhajú telu s uvoľňovaním histamínu.

Citrusové plody

Banán

Jahody

Tekvica

Kiwi

Grapefruit

Hrach

Baklažán

Špenát

Huby

Avokádo

Papája

Ananás

Väčšina korení

Orechy

Bielka z vajíčka

Bravčové mäso

Čaj – čierny, zelený a mätový

Aké sú potom povolené potraviny pri histamínovej intolerancii?


Po prečítaní tohto zoznamu sa nejednému pacientovi zatočí hlava. Dobrou správou však je, že táto diéta nie je trvalá. Keď sa vaše črevá uzdravia, vaša schopnosť metabolizácie histamínu sa zvýši a vy tak pomaly budete môcť opäť začať s bežným stravovaním bez prejavov histamínovej intolerancie.

 

Taktiež je dôležité poznamenať, že nie každý má rovnakú úroveň histamínovej intolerancie. Niekomu stačí vyradiť len pár surovín z jedálnička, kdežto niekto sa musí poriadne postiť. Ale opäť netreba zabúdať, že ide len o dočasný stav a dočasnú histamínovú diétu.

Veľmi dobrým a praktickým nápadom je viesť si záznamy o stravovaní, aby ste presne zistili, do ktorej skupiny patríte vy a čo vám naozaj reálne škodí. Cieľom tejto diéty je po čase opäť nabehnúť na bežný zdravý typ stravovania, pretože vynechať toľko zdravého jedla z jedálnička tiež nie je ideálne.

Výživový doplnok Daosin a jeho cena


Daosin obsahuje prírodný enzým diamine oxidase, a nie umelý. Podľa skúsenosti pacientov pomáha tento výživový doplnok len pri niektorých potravinách – tých, ktore majú veľa histamínu, ako napríklad syry či kyslá kapusta. Alkohol, ktorý je pri HIT najhorší, väčšina druhov ovocia (najmä citrusové plody) či mlieko nemajú veľa histamínu, ale vedia ho uvoľniť z tela – a tu je DAO bezmocné.

DAOSIN sa práve zameriava na dopĺňanie hladiny DAO v krvi, ktorá štiepi a odbúrava histamín. Aktuálna cena z online shopu www.reviwell.at sa pohybuje okolo 37€ za 60 kapsulové balenie. Viac o účinkoch Daosinu si môžete prečítať tu.

Fórum a reakcie čitateľov na histamínovú intoleranciu:


dodka518

Dobry den. Takisto mi zistili alergiu na histamin (asi pred tristvrte rokom), ale vsetci tu pisete, ze ste na vysledky cakali 2 mesiace, no mne to zistili nahodou, ked zistovali, z coho sa mi po tele vysypali bolestive cervene skvrny s takou bielou malou vyrazkou v strede. Zistili mi to z tych beznych testov na alergie. Nikdy som nemala ziadne priznaky, az teraz poslednou dobou mavam krce v zaludku vzdy tak na hodinu ci dve a tak zahadne ako bolest pride aj odide. Navyse lekar mi vobec o histaminovaj intolerancii nepovedal nic navyse. Iba mi capil na stol 2 letaky a to bolo vsetko. No neviem co si mam o tych bolestiach mysliet (prichadzaju akoby v takych vlnach, kedy to zacne prisernou bolestou hrudnika a potom to prejde do zaludka a zrazu to zmizne a potom znova a znova) lebo v 13 rokoch mi zistili vrodenu skoliozu a s chrbticou to tak byva ze bolest zvykne vystrelovat vsade, tak teraz neviem ci je to jedno, alebo druhe, ci mozno nieco uplne tretie. No najviac ma trapi to, ze ked mam takeo probkemy v 19-nastich, staroby sa asi nedozijem.

 

Peto S

Vsetci kto mate HIT si skuste nechat urobit kontrolny odber, avsak nielen na aktivitu (0-40, 40-80, >80), ale aj na koncentraciu.

Aktivita meria ucinnost DAO v tele, je vsak ovplyvnena pritomnostou vitaminu B6, C, magneziom a medou (vsetky tieto su potrebne pre spravne fungovanie DAO).

Koncentracia naopak hovori o tom, kolko enzymu si telo vie vytvorit. Hodnoty su 0-5 (pravdepodobna HIT), 5-10 (mozna HIT), >10 (nepravdepodobna HIT).

Mozete tak mat napriklad aktivitu v norme a koncentraciu zlu (ta horsia varianta, telo proste nevie vytvorit dostatok enzymu), alebo aktivitu zlu a koncentraciu v norme (ta “lepsia” varianta, mozno staci len pridat vitamin B6, C, magnezium ci med). Kombinaciou tychto vysetreni ziskate presny obraz o vasom type HIT. Mozno budete moct jest vsetko, len v mensich porciach a zriedkavejsie…

DAOsin pomaha len pri niektorych potravinach – tych, ktore maju vela histaminu (kysla kapusta, syry). Potraviny ako vsetok alkohol (ten je pri HIT najhorsi), vacsina druhov ovocia (najma citrusove plody), mlieko ci Ecka nemaju vela histaminu, ale vedia ho uvolnit vo velkom z tela – a tu je DAO bezmocne.

 

anonymkacole

Ahojte 🙂 no bohužiaľ aj ja mám HIT k tomu laktózovú intoleranciu a hit mi spôsobila astmu, problémy so srdcom, akné, tráviace problémy, občasné depresie, nervozitu, bolesti pri menštruácii, migrény, a to mám 18 a neviem čo bude za pár rokov …

hamma

Ako Vás tu tak čítam problémy s pleťou sú ešte v poriadku, mne HIT robí najväčší problém s dýchaním, srdcom, tráviace ťažkosti sú už pre mňa niekedy dokonca banalitou., stolica aj 7 krát za deň, ležanie v nemocnici, až teraz konečne prišli čím to všetko bolo spôsobené.

marci17

Ludia,ak mate problemy s histaminom a rozne traviace tazkosti, skuste otvorit usta a spocitat amalgamove plomby. Dobry clanok o skodlivosti amalgamu je aj na www.badatel.sk. Ja som momentalne pod terapiou, mam v ustach este styri blomby no uz teraz sa citim lepsie. Za vsetky moje traviace problemy, intoleranciu a stratu samej seba, stoji ortut z amalgamovych plomb. Je to smutna realita, ale da sa toho zbavit. Vela ludi tomu neveri, no najlepsi dokaz su vlastne skusenosti pred a po.

 

werdza

Aj mne bola pred pár rokmi zistená alergia na histamín, alergickú astmu mám od 21 rokov (kvoli opakujúcim sa mykoplazmovým zápalom pľúc od 10tich rokov) a tá alergia na histamín mi prišla asi v 24 rokoch. Mávala som to až v takom zlom štádiu, že som nemohla jesť skoro nič bežné. Alergiu na víno, ocot a pivo mám doteraz (budem mať 28 rokov), ale našťastie ostatné mi pomizli. V čase tej najväčšej alergie som nemohla jesť napríklad ani žiadne mäso, ani kupované od dedinčanov, stačilo mi zjesť pár lyžíc šťavy z kuracej polievky varenej z kuriatka kupovaného a chovaného na dvore u dedinčanov a hneď mi prišlo zle, najprv pocit na odpadnutie, točenie hlavy, potom astmatický záchvat. Okrem tej alergie na mäso, som mala vyše roka aj alergie: víno, ocot, pivo, niektoré éčka a glutamát, na kravské mlieko (výrobky z kozieho a ovčieho som mohla), alergiu na pohánku, huby, aj na sóju a pšenicu, takže som nemohla jesť skoro nič normálne a v reštaurácii som si mohla dať akurát hranolky a čerstvú zeleninu bez octu. Nakupovala som hlavne v bio obchodoch, ale ajtak sa mi od vtedy zdravie len zhoršovalo a pribudli ďaľšie zdravotné problémy, ako aj znížená funkca štítnej žľazy, tetánia, prekyslený organizmus. Veľmi mi na odstránenie niektorých alergii pomohla jedna pani, ktorá lieči homeopatickým prístrojom bicom (neviem, či to ešte robí, ale oplatí sa niekoho takého vzgoogliť, aj v relácii Reflex raz bola reportáž o jednom chlapcovi, ktorému ten prístroj pomohol z alergíí), pár sedení u nej, a ten prístroj mi pomohol odstrániť niektoré alergie a ostatné už potom samé pomizli, akurát tej najväčšej spomínanej na ocot a víno a pivo sa neviem zbaviť, ale lepší sa vďaka kapsulám z rias, ktoré beriem a pomáhajú mi liečiť sa, odkedy ich beriem, už nepoužívam dávkovač liekov, som vysadila liek na zníženú funkciu štítnej žlazy, aj tetániu mám ok (lebo tie kapsule zo štyroch sladkovodných rias, pestovaných na riasovej farme obsahujú vyše 4000 vitálnych látok, a najsilnejší antioxidant- astaxantín, takže aj jód na štítnu žlazu, aj vápnik, horčík a D na tetániu), vysadila som milurit na prekyslený organizmus, lebo tie riasy neutralizujú kyslé prostredie. Aj astma aj alergia na ocot a víno a stuchlinu a dym z ohňa sa mi lepšia, kedysi mi tak smrdeli, že stačilo sa mi trochu ich nadýchnuť a dostala som astmatický záchvat a teraz vydržím v pohode dýchať dlhší čas v uzavretom priestore, kde ich cítiť. Tie riasy mi naozaj veľmi pomáhajú a dokážu liečiť zdravotné problémy. Veď aj organizácia WHO zaradila riasy, ako základnú potravinu. Ak by aj nastala nejaká katastrofa a bol by nedostatok jedla, tak na riasach by sa dalo prežiť, lebo obsahujú živiny, čo telo potrebuje. V týchto kapsulách z rias sú 4 najúčinnejšie- Chlorella, ktorá organizmus čistí. Spirulina a Litotamnium calcareum, ktoré organizmus zásobujú, majú vyše 4000 vitálnych látok, a haematococcus pulvialis, ktorá ma najúčinnejší antioxidant- astaxantín. Neberte, to, ako reklamu, ale naozaj by som rada ľuďom pomohla niečím, čo pomáha aj mne, ak by mal niekto záujem o viac info, píšte mi mail a môžem poslať leták, alebo aj link, kde sa dajú objednať, alebo ak ste z BA aj vás vziať na prednášku. Pixla na mesiac stojí 50 eur, predáva to jedna nemecká multilevelmarketingová spoločnoť, takže sa do toho dá ísť aj obchodne a zarábať si tým a potom je samozrejme cena výrobku nižšia a z každej predanej vám potom ostane 10 eur…

 

shva

Zdravim vas.

Pred asi 3/4 rokom som sem cosi napisala.

Histaminova intolerancia je len dalsi dosledok pravych pricin.

Stavila by som sa, ze vsetci to mate vdaka kyslemu prostrediu v crevach, kedze deamino-oxidaza je citliva na kysle ph.

Cize ciastocnou pricinou je kandidoza, alebo nieco podobne – premnozenie zlych bakterii v crevach.

Pricinou tejto priciny a mnohych dalsich problemov, ako pelove alergie a vsetky choroby je v celkovej strave.

Ak vas zaujima vase zdravie (aj deti) a radi by ste prezili dlhy zivot plny energie a bez zdravotnych problemov (aj psychickych), precitajte si toto:

www.insightsofgod.com

Mne bola tiez zistena HIT – a teraz uz ju nemam 😉 … zbavila som sa aj takych problemov, co klasicki lekari pokladaju za normalne! (a este je zaujimave preco sa o tom nevie? – vie, len je o tom malo pocut, lebo by skrachovali farmaceuticke spolocnosti)

tu mate doplnujuce informacie:

www.cez-okno.net

Vela stastia a otvorenu mysel! (nereagujte na to hned obranne – ovladnite svoje ego a zavislost)

Drzim palce a majte sa dobre.

RNG

histaminy v potravinach su len v kvasenych alebo odlezanych produktoch, nie celkom cerstvych.

Ale alergie su nielen na histaminy, ale aj na rozne ine potraviny. v tom pripade samotne telo vyraba svoje vlastne histaminy. Antihistaminicke potraviny a doplnky su najma quercitin, dumbier a rozne enzymi. Toto sa da brat bezpecne aj v tehotenstve.

Stresve hnacky treba adresovat potlacanim stresu.

A pripadne crevne nakazy treba potlacit probiotikami

katkach

Viete čo je sranda? ja som pred 10 rokmi chodila pravidelne alergologičke a odmalička som mavala ohádzaný jazyk po orechoch rajčinách kyslej kapuste, ananase horčici,.. kiwach neviem čom všetkom a nikdy nikto nevedel prečo… teraz som sa pozerala do karty ze na co vsetko mam alergiu nasla si co to je vlastne ten histamín a tým sa všetko vysvetluje, len nechápem prečo to u mna nikdy nikto neriešil ani o tom nepovedali mame ani mne a to som bola ešte male dieťa ked mi robili alergologicke vyšetrenia a zistili to…. naozaj zaujmave, a teraz tiež neviem či to nejak riešiť alebo nehať tak a existovať dalej s jazvenym jazykom.. a neviem či aj to akné ktoré mi aj po 20tke pretrváva nie je z toho.. 🙁

Martin K

uzivam DAOSIN od noveho roku, pozorujem sa, skusam vynechat a sledujem reakciu potom skusim rovnake jedlo ale pol hodinu predtym si dam DAOSIN a sledujem efekt.

VYSLEDOK: funguje to pomerne dobre 🙂 Tzn. ze som sa vratil k cvojim oblubenym potravinam, a ked mam na ne chut tak si ich dam. A bez vaznejsich koznych prejavov ako predtym 🙂

Samozrejme nieje to uplne dokonale, pretoze ja neviem kolko histaminu dane jednlo ktore sa chystam zjest obsahuje a jedna tabletka DAOSINu ma tusim okolo 4g DAO. Takze len skusam a snad sa mi podari casom najst system “koko tabletiek pred akym jedlom” 😉

Prave vcera som bol u MUDr.Talana, len tak sa ukazat, vsetko som mu vyrozpraval, tesil sa ze to pomaha. Poradil mi ze uz DAO robia aj niekde v Madarsku, takze by to mohlo byt lacnejsie ako ten svajciarsky vyrobok 🙂

RNG

Daosin neobsahuje umely ale prirodny enzym, diamine oxidase.

Povodne bol izolovany z prasacich criev, dnes sa uz vyraba z rastlin.

Podobny vyrobok v USA sa nazyva Histame, a zda sa , ze ho budu pridavat aj do roznych enzymatickych zmesi na pomoc traveniu a proti alergickym reakciam na jedla.

shva

Dobry den prajem. No ja mam tiez hist. intoleranciu. Bola mi zistena tak, ze som si ten test chcela dat spravit sama. Na nete som natrafila na tento clanok www.pluska.sk ked som zistovala co je to histamin, lebo alergiu nemam, imunitu dobru, ale histamin som mala silnu reakciu. Doktorka nevedela co so mnou, ked mi tieto dva testy vysli negativne a asi boli jedine co vedela poslat do blavy. tak som jej povedala o tom co som citala, tak ze dobre, skusime a zistilo sa ze mam vyrazne znizenu deamino oxidazu. cize keby som na to sama nedala podnet, tak mi nic nezisti… len by sedela a zalamovala rukami ze nevie.

no a “alergicke” reakcie som mala vzdy na nieco – resp. to byvalo slabe svrbenie. citila som ho napr v ustach po zjedeni jablka, lieskovcov, rajcin; aj na rukach pri krajani rajcin. mam akne na tvary a ramenach pricom uz som po puberte. najvacsi problem mi robi ale cukor – resp. mozno to bude len cokolada (ja som to tak zovseobecnila, ked som nevedela co mi je). Dalej viem ze ma z niektorych potravin naduva viac ako by sa patrilo – kysla kapusta – vianoce – nocna mora 🙂 a asi aj ine… dalej zeny v rodine mali nejaky problem aj s cervenym vinom, co som ja nejak moc nechcela testovat, ked som videla ako dopadla raz moja segra :). musim si to odsledovat. Zacinam dnes, lebo dnes som sa dozvedela tuto spravicku o intolerancii.

Od dnes su moje najdolezitejsie veci, ktore budem mat vzdy zo sebou – blocek, mala ceruzka a par antihistaminik.

RNGe

Histaminy sa v cerstvych jedlach nachadzaju velmi malo, ale rozne mikroby ich vytvaraju v nich.

Preto odstarnute masa, kvasene produktu(syry, vina sampanske) a ine produkty ich maju vela.

Cokolada sa napr vyraba z kakaovych bobov, ktore sa najprv fermentuju(kvasia) potom prazia, drvia, miesaju dni do hladkosti.V tom procese sa ale histaminy z kvasenia zialbohu nestratia.

Damme

zdravim, ked sa ta mozem spytat, odkedy

uzivas ten DAOSIN…co sa zmenilo, co badas..ake zlepsenie alebo ine javy?..popritom uz neuzivas nic na alergiu?..ja si Daosin dovolit nemozem, beriem Xyzal, zabera aj ten, ale snazim sa vyhybat potravin, v ktorych histamin je…cize som v tomto dost obmedzovany..aj ked nie vzdy sa da nejest to-ktore jedlo..v malom mnozstve to ze vraj neskodi.Dr. Talan mi zistil aj intoleranciu na mlieko, mozem len prevarene, aj tak ho nepijem..lebo mi nejako mlieko nechuti.

Mozem potvrdit co pises, u Talana sa nacakate:) moj rekord je 4 hodiny..doslova uz zufalost:))

Vypisal ti aj potraviny ktorym sa mas vyhybat? mne ano..od citrusov, cokolady, cez kecup, horcicu, orechy, jahody,maliny az po spenat a kyslu kapustu.

Ale co som sinasiel, najvacsi obsah histaminu sa nachadza:

v rybach – hlavne tuniak

tvrde salamy, tvrde syry

paradajky, kecup

alkohol – hlavne cervene vino

 

Ján1

Našiel som túto tému, , ked som vyhladaval vo vyhladavaci liek Daosin. Mne ochorenie diagnostikoval Dr . Lešťan z Prešova pred troma mesiacmi. po histaminovej diete sa stav dramaticky zlepsil , teraz patrame po pricine stavu , kedze ako mi bolo vysvetlené , velakrát je pricina zníženie DAO najditelná…. ja mám napríklad opakovane v stolici kvasinky a teraz sme sa dohodli , ze vyskasma na 2 mesiace bezlepkovú dietu – kedze uz v min . pri vysdení muky sa stav zlepsil . 3 roky som bezvysledne chodil po gastroenterologoch , koznych lekárov. Radim vsetkym, najdite si dobreho alergologa , kt . bude s vami hladat pricinu Vaich problemov. Klobúk dole pred Dr . Lešťanom.

 

Janka666

Zázvor je vynikajúci, ked sa nastrúha a zaleje horúcou vodou, pridá sa med a nechá sa vychladnúť…veľmi dobrý čajík..odporúčam.

Martin

Som cerstvo indetifikovany MUDr.Talanom na Hist.Intoleranciu. Predchadzalo tomu podobne ako u statnych rozne kozne reakcie pri konzumacii potravin s obsahom hoci len stopovym mnozstvom orechov…zistil som to sebapozorovanim asi pred rokom a pol, neriesil som to a pripisoval stresu. Nakoniec ma moja lekarka “donutila” ist k MUDr.Talanovi…urcite Vam odporucam vyuzit poplatok za objednanie sa na cas (telefonicky) za 5€ ak zrovna nemate volne dni na niekolko pokusov na skusanie to v jeho cakarni.

Pan doktor ked zistil po vykonani vsetkych moznych testov na alergie ze jeho uloha ako alergologa skoncila a odporuca mi navstivit Dermatologa a skusit sa na tie kozne reakcie pozriet z tohoto pohladu. …ALE kedze casu nejak nemam a posledne dva mesiace vobec k ziadnemu koznemu lekarovi som nesiel a zrazu minuly tyzden sa mi ozval pan doktor…nedalo mu to a venoval sa patraniu aj bezomna…a nasvete bol vysledok, 6nasobne nizsia uroven DAO ako u normalneho jedinca a diagnoza bola na svete, co je z jedneho pohladu velmi dobra sprava ale zarovne zla sprava…vyliecit sa to totiz zatial nevie.

Takze tymto mojim pribehom chcem len poukazat na profesionalitu snad najlepsieho imuno-alergologa na Slovensku nakolko sa lisi od ostatnych vysokym zaujmom o pacienta a najma patra po suvislostiach.

Odporucil mi vsetko co ste uz spominali, vratane zatial jedineho pripravku ktory sa prave zameriava na doplnanie hladiny DAO v krvi, ktora stiepi a odburava histamin a to DAOSIN. Aktualna cena z online shopu kde som to kupil ja www.reviwell.at je 37€ za 60kapsulove balenie. Ten vsak je len vyzivovym doplnkom takze lahka histamínová DIETA je nevyhnutna sucast zivota tych co to maju identifikovane…zatial, ved medicina ide dalej a DAOSIN je pomerne novy poznatok.

Uz len doplnim k diskusii dole, MUDr. Talan je sukromny lekar, Jeho spolocnost ma nazov OKIA, s.r.o. a na poliklinike JUH je ako vacsina lekarov len v podnajme. To vsak znamena len to ze si je sam sebe panom ale kedze ma Zmluvy so vsetkymi troma Zdravotnymi poistovnami je to uplne jedno 🙂 a vezme kazdeho pacienta.

Takze ho vrelo odporucam kazdemu kto si nevie rady.

maruš

Ahojte ludia, mne tiez p.doktor Talan zistil syndrom histaminovej intolerancie.

Vlastne som mala aj helikobaktera, ale toho znicili anitiotikami, takze mi ostal “v rieseni” iba tento syndrom.

Odmietla som brat antihistaminika, takze beriem raz za rok vyzivovy doplnok Energy Q spektrum (lebo je tam meď), denne vitamin C a vitamin B6.

Potraviny,kt.sa nedoporucuju jest, lebo su bohate na histamin: alkohol (zvlast cerv.vino), ryby (najma konzervy z tuniaka), tvrde syry, cokolada, suche salamy, orechy, paradajky, kecupy, banany, jahody, maliny, ribezle, citrusy, ananas, kiwi, vacsie mn.kyslej kapusty, spenatu a octu.

Casopis Bajecna zena cislo 46 tuto problematiku rozobera laickym sposobom

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

Apple od Quinn Dombrowski je licencovaný pod CC BY-SA 2.0

The post Histamínová intolerancia, aké sú prejavy a aké potraviny jesť? appeared first on Candyman.sk.

]]>
https://www.candyman.sk/histaminova-intolerancia-ake-su-prejavy-a-ake-potraviny-jest/feed/ 17
MONONUKLEÓZA, príznaky a liečba infekčnej mononukleózy https://www.candyman.sk/infekcna-mononukleoza/ https://www.candyman.sk/infekcna-mononukleoza/#comments Mon, 14 Jan 2019 18:57:40 +0000 http://www.candyman.sk/?p=2270 Toto závažné ochorenie je spôsobené vírusom Epstein- Barrovej. Vyskytuje sa v slinách, a to aj vtedy, keď je jedinec úplne zdravý a bez príznakov mononukleózy..

The post MONONUKLEÓZA, príznaky a liečba infekčnej mononukleózy appeared first on Candyman.sk.

]]>
Posledná aktualizácia článku: 14/01/19

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 8 nových informácií]

 Toto závažné ochorenie je spôsobené vírusom Epstein- Barrovej. Vyskytuje sa v slinách, a to aj vtedy, keď je jedinec úplne zdravý a bez príznakov mononukleózy.  Prenos infekčnej mononukleózy dochádza najmä pomocou slín, ale aj krvou či pohlavným stykom.

Infekčná mononukleóza je pomerne závažné ochorenie, no ani nie tak jej priebeh, ako skôr možné ďalšie komplikácie spojené s ochorením. Prvé príznaky infekčnej mononukleózy sa môžu prejaviť až po 4 až 6 týždňoch. Po diagnostike ochorenia lekár stanovuje diétu vhodnú pri mononukleóze.

Vírus postihuje vnútorné žľazy, najmä pečeň a slezinu. Vírus infekčnej mononukleózy podobne ako všetky herpetické vírusy zostávajú v tele naďalej aj po vyliečení.

Z nedávnych štúdií onemocnenia sa zistilo, že mononukleóza prepukne len u približne 5 % nakazených ľudí. Vírus patrí do skupiny herpetických vírusov, podobne ako aj veľmi bolestivý pásový opar.

Vírus mononukleózy prenikne do organizmu často už v detstve, bez toho, aby vyvolal príznaky ochorenia. Najčastejšie potom prepukne a aktivuje sa pri nadmernej záťaži, stresových situáciách až totálnych nervových vyčerpaniach.

Celý priebeh infekcie je sprevádzaný zníženou imunitou človeka. Organizmus prestáva mať šancu sa brániť a vtedy stačí vyčerpanie či stresová situácia a mononukléza sa prejaví. Často však býva diagnóza mononukleózy zamenená s diagnózou chrípky.

Infekčná mononukleóza sa častejšie vyskytuje v jarnom a jesennom období a prevažne u detí a mladistvých.

Mononukleóza a príznaky

Hoci je niekedy priebeh mononukleózy tak mierny, že to človek ani len nepozná na sebe (najmä u malých detí), väčšinou sú však príznaky zreteľné. Pokiaľ sa počas ochorenia cítite dobre, tak pravdepodobne to bude mať aj naďalej rovnaký spád a vy sa tak nemáte čoho báť.

Medzi najčastejšie príznaky mononukleózy patrí veľmi silná a trvalá únava, ktorá predchádza všetky ostatné príznaky. Podobá sa to únavovému syndrómu, kedy sa pre pacienta môžu zdať aj tie najprimitívnejšie činnosti za neprekonateľný problém. Častokrát je únava to prvé upozornenie pre rodičov, aby navštívili s dieťaťom lekára, kde sa podrobí krvým testom a výterom z krku. Následne lekár určí diagnózu.

Najvýraznejším znakom mononukleózy je zväčšenie lymfatických uzlín v oblasti krku či podpazušia.

Deti častokrát sprevádza aj bolesť krku či zväčšenie mandlí, ktoré môžu spôsobovať problémy s prehĺtaním či dýchaním. Niektorí pacienti sa sťažujú na bolesť v pravej časti pod rebrami. To je spôsobené zväčšením pečene a sleziny. V niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť aj vysoká horúčka a to až do výšky 40˚C či vyrážky po tele. Práve vysoké horúčky a silná únava môžu byť predzvesťou tzv. tyfoidnom priebehu ochorenia, ktorý je zdĺhavý a môže trvať aj niekoľko mesiacov.

Ďalšie pridružené príznaky infekčnej mononukleózy sú nechutenstvo do jedla, spavosť, bolesti hlavy, svalov a končatín, žltšie očné bielko a zvýšené potenie.

Začiatok ochorenia môže byť však aj náhly, často sa objavujú nepríjemné príznaky ako zimnica, potenie, nechutenstvo, bolesti hlavy, myalgie a hlavne spomínaná únava. Horúčky sa objavujú u väčšiny pacientov a môžu pretrvávať aj viac ako 10–14 dní.

Mononukleóza a prenos ochorenia

K nákaze dochádza najmä pomocou slín. Preto sa infekčnej mononukleóze ľudovo hovorí aj ako o ochorení z bozkávania resp. študentskom ochorení. Prenášať sa teda môže pri bozkávaní, pri kolovaní nedopitej fľaše, cigarety či jedla. Vo výnimočných prípadoch sa vírus prenáša aj kontaminovanými predmetmi ako kefka na zuby, hrniec a podobne. Treba však povedať, že prenos tohto ochorenia je pomerne zriedkavý.

Diéta pri mononukleóze

Infekčná mononukleóza si vyžaduje ľahkú diétnu strava pre rýchlejšiu regeneráciu pečene. Stačí sa teda len sústrediť na diétu určenú na pečeň. Kedysi sa presadzovala veľmi prísna diéta, ale tým časom je už preč. Keďže mononukleóza postihuje pečeň, je teda nutné obmedziť tučné jedlá, ako údeniny, vyprážané jedlá, hamburger, sladkosti, čokoládu či dokonca aj kávu a čaj. Pri mononukleóznej diéte sa odporúča variť len na vode, nesoliť a ak koreniť, tak bylinkami.

Takisto je dôležitý príjem tekutín a to aspoň 2 litre denne. Ideálne nápoje počas diéty sú riedené ovocné a zeleninové nápoje plné vitamínov. Na urýchlenie obnovy pečeňových buniek sú prospešné špeciálne bylinkové čaje. O tom, že je potrebné úplne obmedziť alkoholické nápoje snáď písať ani nemusíme. Ide o obrovskú záťaž na pečeň, preto sa odporúča abstinovať od alkoholu minimálne pol roka.

Takisto sú nevhodné jedlá s veľkým obsahom „éčok“ a konzervačných látok ako napríklad kečup, jedlá z konzervy alebo aj horčica.

Konzumácia mäsa nie je zakázaná, odporúča sa však diétnejšie biele mäso z hydiny, králika či rýb. Hovädzie mäso nie je zakázané, no nemalo by sa objavovať na tanieri častejšie ako biele.

Pre podporu imunity by ste nemali zabúdať na príjem vitamínov, a to najmä vitamínu C, E a B – komplexu. Vitamín E chráni pečeň od možného zápalu a zároveň posilňuje imunitu. Z prírodných liečiv je veľmi účinný cesnak ako prírodné antibiotikum a echinacea vďaka ich protivírusovým účinkom.

Počas dodržiavania diéty a liečby mononukleózy musíte úplne zabudnúť na športovanie. Chorá slezina a aj pečeň sú veľmi náchylné na natrhnutie, čo by sa mohlo skončiť katastrofálne. Preto sa odporúča maximálne pokojná prechádzka prírodou.

Vždy však platí, čím prísnejšia diéta, tým rýchlejšie uzdravenie.

Recepty pri ochorení

Odporúčajú sa ľahké, no zároveň výživné jedlá. Určite teplé polievky, celozrnné obilniny, recepty z bieleho mäsa, ovocie, zelenina. V prípade problémoch s prehĺtaním je účinná polotekutá strava a prijímanie po malých dúškoch. Pri bolestiach v krku sa odporúča klopkať teplú vedu s citrónom a medom.

Liečba mononukleózy

Neexistuje špeciálny liek na mononukleózu. Keďže ide o vírusové ochorenie, antibiotiká nedávajú zmysel. Používajú sa len na liečenie sprievodných javov. Nikdy sa však neliečte sami a pri prvom podozrení neváhajte navštíviť lekára.

Samotný priebeh liečby záleží od vážnosti príznakov. Väčšinou však stačia návštevy na infekčnom oddelení najbližšej nemocnice spojené s domácou liečbou. Ak má však nemoc vážny priebeh, potom je nutná hospitalizácia pacienta v nemocnici.

Liečba môže prebiehať na viacerých úrovniach. Najskôr lekár predpíše lieky, ak sa vyskytujú u pacienta sprievodné javy. Na horúčku antipyretiká, ak sa zistí prítomnosť aj inej infekcie, tak antibiotiká. Pár dní sa podávajú aj hormonálne lieky glukokortikoidy. Povinnou súčasťou liečby je maximálny pokoj a kľud na lôžku spojený s už zmieňovanou pečeňovou diétou.

Liečba mononukleózy od vypuknutia až po úplne vyliečenie trvá asi 6 mesiacov. Pacient je prvý mesiac len doma. Diétu sa odporúča dodržiavať aspoň 3 mesiace. Po úspešnom vyliečení sa pacient fyzicky hneď nenamáha. Mal by to len postupne stupňovať. Všetko záleží od úspešnosti liečby a od krvných a pečeňových testov, ktoré by sa mali normalizovať po troch mesiacoch od vypuknutia nemoci.

Po vyliečení sa však zostáva vírus Epstein- Barrovej aj naďalej v organizme v tzv. latentnej forme. Organizmus si však už vybuduje imunitu voči tomuto vírusu, takže dvakrát byť nakazený infekčnou mononukleózou by sa nemalo stať. No aj napriek tomu sa vo veľmi výnimočných prípadoch deje, kedy sa vírus reaktivuje, no už neprepukne v novom ochorení. Vtedy hovoríme o reaktivovanej mononukleóze.

Mononukleóza u detí

Najčastejšou skupinou obyvateľstva postihnutou infekčnou mononukleózou sú práve detí a mladistvý. U staršej generácie je výskyt onemocnenia ojedinelejší, no má o to vážnejší priebeh. U tých najmenších detí prebieha onemocnenie vo väčšine prípadov takmer bez príznakov a má ľahký priebeh. Vtedy stačí s dieťaťom navštevovať infekčné oddelenie na pravidelné kontroly. V prípade neklesajúcej horúčky či rozsiahlom napuchnutí lymfatických uzlín je nutná hospitalizácia.

U detí je potrebné vynechať školskú dochádzku na 3 týždne a nasledujúce 3 mesiace úplny zákaz vykonávania pohybovej aktivity na hodinách telesnej výchovy.

Vyšetrenie infekčnej mononukleózy

Pri podozretí na nákazu infekčnou mononukleózou vám lekár urobí pečeňové (ALT, AST, farbivo billirubin) a krvné testy. Analýzou krvných testov sa pri mononukleóze zistí zvýšený počet bielych krviniek. Biele krvinky sú však atypicky tvarované – ide o špecifický druh bielych krviniek. Na základe týchto bielych krviniek – mononuklárov, pochádza aj názov choroby.

Mononukleózu definitívne potvrdí až test na špecifické protilátky. Ide najmä o identifikáciu protilátok proti vírusu Epstein-Barrovej v krvi. Podľa ich hladiny sa dokonca dá rozlíšiť aj fázu onemocnenia.

Následky ochorenia

Hoci ide o závažné ochorenia, následky za sebou nenecháva žiadne. Po zhruba polročnej liečbe sa pacient vracia do normálneho bežného režimu. Dokonca ak ste aj darca krvi, nie je zakázané darovať krv aj po prekonaní mononukleózy. Po vyliečení sa stávate doživotne imúnny, hoci Epstein-Barrovej vírus v tele aj naďalej prežíva. Jediným prípadom, kedy môže u vás mononukleóza prepuknúť opäť, je len pri zníženej imunite. Vtedy hovoríme o už spomínanej reaktivovanej mononukleóze. Nikdy však nie je tak silná, ako po prvý krát. Trvalé poškodenie pečene sa po vyliečení taktiež nevyskytuje, no k liečbe treba pristupovať veľmi zodpovedne.

Skúsenosti pacientov s mononukleózou

Anka_ze_Severu: 3 mesiace po mononukleóze (16.08.15)

Infekčná mononukleóza je blbá. Mne ju diagnostikovali pred 3 mesiacmi. Hrozne ma bolelo v krku. Mala som zvýšenú teplotu, takže som šla k doktorke v domnení, že to bude angína. Ale pretože som mala tiež vyrážku, čo je jeden z možných príznakov mononukleózy, poslal ma na krvné testy a ďalší deň sa to potvrdilo.

Prvý týždeň bolo najhoršie – Jednak som musela hneď nasadiť pečeňovú diétu, ale tiež ma naozaj bolelo v krku. Brala som kortikoidy, Kvapkala si do krku dubové kvapky a kloktala slanú vodu. Tiež som pila pečeňový čaj a 3 × denne brala ostropoestřec, ktorý by mal urýchliť regeneráciu pečene.

Po týždni bolesť hrdla zmizla a zostala len veľká únava. Po troch týždňoch som sa vrátila do školy. Dalo sa to zvládnuť, keď som si vždy popoludní išla ľahnúť.

Diétu som dodržiavala dosť prísne, takže po mesiaci som mala krvné testy v poriadku a mohla som postupne začať normálne jesť.

Musela som dosť obmedziť akýkoľvek pohyb, aj obyčajná chôdza ma veľmi unavovala. Doktorka mi určila 3 mesiace pokoja, ale to veľmi individuálne choroba, takže je lepšie robiť podľa toho, ako sa cítite. Telo si samo povie, kedy je toho už dosť.

Každopádne je to beh na dlhú trať a nie je nič nie je dobré uponáhľať ale naozaj sa poriadne doliečiť.

VŠETKÝM želám skoré uzdravenie!

Kája0000: Prechodená mononukleóza (14.06.15)

Je mi 16 rokov a mononukleózu som prekonala v marci. Prišlo sa na to vďaka zlomenému nosu (v nemocnici pred operáciou, vďaka krvným testom). Mala som naozaj ľahký priebeh, takže by sa na to inak neprišlo. Nebolo mi vôbec nič, len som bola trochu unavená. Pečeňové testy som mala zvýšené len 2 × nad optimálnou hodnotou. Aj tak som musela mať diétu, ktorú som mala dva a pol mesiaca a zákaz športu, ktorý mám až do septembra. Diétu som mala nariadenú z nemocnice a celkom prísnu. Nesmela som čerstvé pečivo, korenie (len soľ a pár druhov korenia, ktoré je dovolené), vaječný žĺtok, tučné veci (mala som nízkotučné mlieko, jogurty, syry do 30%) vyprážané veci vôbec (odporúča sa to dodržať dlhšie, aj keď skončí diéta). Odporúčam zaobstarať kuchárku na pečeňovú diétu. Ohľadom športu už ma to mrzí viac. Niekde mi povedali, že stačí tri mesiace, ale doktorka mi to zakázala na pol roka (veľkú záťaž). Samozrejme ísť sa prejsť alebo si doma zacvičiť vraj po troch mesiacoch nevadí. Držím palce všetkým, čo si tým tiež prechádza.

Klarkani: Príznak a liečba mononukleózy (19.01.15)

Najskôr všetko vyzeralo ako angína! Biele mandle, teplota a nemohla som hovoriť. Po 4. dni, kedy antibiotiká nezaberali, som šla k doktorke znova, tá mi vzala krv a ďalší deň mi povedali výsledky, že je to aktívna mononukleóza. Najskôr som sa naozaj veľmi bála a nevedela, čo s tým, ale nie je to tak strašné. Po týždni sa to bolo oveľa lepšie a teraz už je to 2. týždeň a som normálna. Len musím ešte stále zostať doma. Tak mesiac. Najviac mi pomohlo kloktadlo Tantum Verde! Potom asi po týždni zabrala antibiotiká Ospenu 1500. Veľa piť! A hlavne pokoj, spánok, pitie a DIETA! Tá je celkom prísna (žlčníková diéta). Nájdete o tom veľa na internete, vôbec sa nemusíte báť. Ešte som nevedela, či studené alebo teplé! Najlepšie je také vlažné.

azzeret: Moja skúsenosť (06.12.14)

Začalo to horúčkou a nočným potením, pokračovalo to opuchnutými mandľami. K doktorke som išla hneď, čo som si našla čapy v krku. Bola som poslaná na krv a po dvoch dňoch mi volala doktorka, že mám mononukleózu a mám začať ihneď držať diétu. Mandle mi začali opúchať takým spôsobom, že som nemohla jesť, piť ani spať.
Liečba
Musela som nastúpiť do nemocnice, kde mi dali kapačky a pichali mi penicilín a kortikoidy. Pobudla som si tam asi 6 dní, dali ma tam dokopy a poslali ma do domáceho liečenia s pokojom a diétou. Pečeňové testy som mala len mierne zvýšené ALT asi 3,5.
Čo mi pomohlo
Je to teraz 14 dní, čo sa liečim, pomohli mi hlavne v nemocnici kortikoidy, penicilínom a kapačky. Sama som si kúpila tablety a čaj pestrec a vitamíny Centrum. Momentálne držím diétu a budem ešte tak 10 dní doma. Potom snáď nástup do práce. Diétu mi odporučili držať pol roka (dúfam, že to ale bude kratší čas). Bez alkoholu a cvičenia pol roka.

piiitr: Moja skúsenosť s mononukleózou (07.09.14)

Na jar tohto roku som vo svojich 23 rokoch dostal mononukleózu. Prvý týždeň to vyzeralo, že je to iba obyčajné nachladnutie, so zapáleným hrdlom, tak som sa rozhodol to vylezať, dať si zopár paralenov – bohuzial som spoločenský život moc neobmedzoval a tak sa ku tomu všetkému pridal aj alkohol. Výsledkom bolo, že sa môj stav ani po 3. tyzdne úplnej únavy a horúčiek so zimnicou nezlepšoval. Keď som nakoniec navštívil lekára z hepatálnych testov zvýšených 5-10 krát nad hornou hranicou, bolo jasné, že ide o mononukleózu.
Liečba
Týždňová hospitalizácia na infekčnom oddelení, 2 × denne infúzie 2g Vitamínu C + infúzie nejakého podporného lieku na pečeň, niekoľko injekciám vitamínu B12, 3 × denne ďalšia tabletka na podporu pečenia (názov sa začínal nejako na F), kloktaním kamilkovým čajom. Po tyzdne sa výsledky hepatálnych testov upravili zhruba o polovicu.
Po prepustení z nemocnice 2 × denne tbl. LAGOS, diéta ako pre supermodelky – všetko ideálne bez tuku alebo nízkotučné, veľa bielkovín, zeleniny, z ovocia všetko okrem bobuľového ovocia (maliny, jahody, ríbezle,egreš atď) a aj produktov z neho. Nič pikantné alebo korenené, používal som veľa cibule a cesnaku, niekolko mesiacov absolútnych žiadny alkohol a lieky proti bolesti (špeciálne paralen a pod. – Velmi záťažujúce pečeň). Pravidelné kloktanie bylinkovými čajmi (kamilky, šalvia), veľa červenej repy v diete.
Čo mi pomohlo
Abstinencia
Pohodový, kľudový režim, pohyb podľa možností – tzn. iba tolko, čo vládzem, nie viac.
Ostropestrec mariánsky (už ai počas hospitalizáciám) – cca 1 – 1,5 čajovej lyžičky semiačok 2 × denne, rozžuť (účinné látky sa zle rozpúšťajú vo vode. Ako niektorí radia, ale nie su podla mna tak účinné ako jedením semiačok. Pozor nejesť toho veľa. Pri väčšej konzumácii sa už ostropestrec  stáva pre pečeň nie liečivom ale záťažou. Za mesiac po nástupe chorôb sa hodnoty pečeňových testov upravili do normálu.

BARA: EBV virus a léčba injekcemi (01.01.11)

Som rada, že sa s vami môžem podeliť o svoju skúsenosť. Od detstva som bola slabá a stále som trpela infekčnými chorobami. K tomu som ťažko pracovala fyzicky na moju výšku 155cm a váhu 55kg. V 21 rokoch som sa vydala a porodila som dieťa. Za tri roky potom ďalšie a opäť som drela ako kôň. K tomu som pracovala v kancelárii, domácnosť, záhrada, upratovanie večerných kancelárií a časté návštevy, kedy som musela všetko zvládnuť na jednotku.
V 30 rokoch sa začali virózy opakovať a to aj ťažké stafylokokové angíny, priedušky, chrípky, nádchy, bolesti v krku, spavosť, nesústredenosť, nervozita, depresia. Bol to neustále sa opakujúci reťazec. Lekárka nevedela, čo mi je, a tak ma stále liečila antibiotikami. Jedného dňa som slabosťou upadla nemala som silu vstať, myslela som, že zomieram. Boli to kruté chvíle a lekárka vôbec nechápala, čo jej rozprávam. Nakoniec som odišla bez odporúčania na imunológii. Odtiaľ ma poslali na virológiu.
Moja diagnóza je EBV viróza vo veľmi vážnom stave. Lekár sa o mňa maximálne staral.
Liečba
Lekár ihneď požiadal o injekcie TP1 – firma Serrone, k tomu injekcie horčíka, vitamíny B12-injekčne, C, tekvicové semienka a ďalšie vitamíny plus málo slnenia. Tiež veľa odpočinku, málo stresu, mierne cvičenie, časté prestávky v chôdzi, posedávať. Ohromne mi to pomohlo, ale injekcia sa bohužiaľ prestali vyrábať. A tak sem dostala nové Transfer faktor, tie sa ale teraz tiež nevyrába. Zo všetkého najviac mi pomohol rozvod s krutým manželom, viera v Boha a meditácie. Neliečime sa už tri roky a cítim sa o 80% lepšie. Nepamätám sa, kedy naposledy som brala antibiotiká.

dinduska

Dôležité však je, v ktorom týždni tehotnosti je tehotná žena vystavená riziku nákazy a tiež na aktuálnom stave imunitného systému tehotnej. Podľa mojich vedomostí, virus spôsobujúci infekčnú mononukleózu (EBV), nie je zaradený do skupiny transplacentárne prenosných vírusových ochorení. Ak by ste však mali podozrenie na infekciu je dobré ochorenie potrvdiť alebo vylúčiť serologickým vyšetrením krvi.

lienocka235

 ked som bola tehotna.. v prvom trimestri manzel mal mononukleozu.. tak mi robili testy a preventivne ma preliecili ATB.. co mozu tehotne.. v tehotenstve je imunita oslabena… resp. clovek je skor nachzlnejsi na choroby.. ja som to nedostala.. a pritom mal manzel dost silnu formu…
takze v klude.. je velmi mala sanca ze to dostanes.. resp. davaj pozor pociatocne prejavy mozu byt ako zacinajuca angina… keby si ju mala.. tak povedz ze si bola v kont.akte s takou osobou a hotovo. urobia ti vzsetrenie..

Pre viac informácií si môžete pozrieť nasledujúce video:

Stretli ste sa už s týmto ochorením? Malo ochorenie pokojný priebeh? Dajte nám vedieť vaše poznatky, ak máte skúsenosti aj vy s infekčnou mononukleózou.

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

Sick od Juan Camilo Trujillo je licencovaný pod CC BY 2.0

The post MONONUKLEÓZA, príznaky a liečba infekčnej mononukleózy appeared first on Candyman.sk.

]]>
https://www.candyman.sk/infekcna-mononukleoza/feed/ 3
Bolesť hlavy: 6 spôsobov ako sa zbaviť bolesti hlavy (bez tabletiek) https://www.candyman.sk/bolest-hlavy/ https://www.candyman.sk/bolest-hlavy/#respond Thu, 04 Oct 2018 05:38:44 +0000 http://www.candyman.sk/?p=5207 Bolesť hlavy patrí bezpochyby medzi najčastejšie vyskytované bolesti. Však kto z nás nepozná ten nepríjemný pocit, keď nám ide roztrhnúť hlavu ..

The post Bolesť hlavy: 6 spôsobov ako sa zbaviť bolesti hlavy (bez tabletiek) appeared first on Candyman.sk.

]]>
Posledná aktualizácia článku: 27/08/19

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 6 nových informácií]

Bolesť hlavy patrí bezpochyby medzi najčastejšie vyskytované a pociťované bolesti. Však kto z nás nepozná ten nepríjemný pocit, keď nám ide roztrhnúť hlavu a nie sme schopní sústrediť sa na prácu a tešiť sa z okamihov strávených s rodinou? Rozhodne máme s týmto pocitom ,,skúsenosť” snáď všetci.

Bolesť hlavy môže byť spôsobená rôznymi faktormi, od psychických problémov cez rôzne vonkajšie faktory, až po fyzické vyčerpanie. Na niektorých z nás “len” doslova doľahne únava, nedostatok spánku či pracovné vypätie. Bolesť hlavy však môže vyvolať aj zmena počasia, vynechaná dávka kofeínu, hlad/smäd, nízky tlak a tiež môže byť dôsledkom iných zdravotných problémov. Bez ohľadu na to, odkiaľ naša bolesť pramení, všetci máme jediný cieľ, a to čo najskôr ju zmierniť a cítiť sa lepšie.

Samotná bolesť hlavy býva však vo väčšine prípadov prejavom istej záťaže a pravdepodobne sa nám touto bolesťou snaží telo niečo povedať. Určite nám nehovorí, aby sme hneď siahli po tabletke.

ibalgin | Candyman.sk

Siahnúť hneď po tabletke pri prvej bolesti hlavy vec nevyrieši.

Aby sme sa všetci spoločne cítili zdravšie a lepšie, rozhodli sme sa predstaviť vám našich 6 prírodných tipov, ako zmierniť bolesť hlavy, a to bez užitia ružovej pilulky:

1. Doprajte si spánok


Práve nedostatok spánku býva častou príčinou bolesti hlavy. Ponocovanie, skoré ranné vstávanie, prílišné fyzické vyčerpanie, toto všetko môže spôsobiť nepríjemnú bolesť hlavy. Bez ohľadu na to, aké má človek povinnosti, dostatočný spánku je základom pre to, aby sa človek cítil fyzicky fit. Ak sa vám aj nepodarí v noci si poriadne oddýchnuť, skúste aj počas dňa či cez víkendy na niekoľko minút zavrieť oči a verte, že aj pár minút môže spôsobiť malý zázrak. TIP: odporúčame spánok a oddych v tmavej a vyvetranej miestnosti!

2. Choďte na čerstvý vzduch


O prechádzkach a pobyte na čerstvom vzduchu má vedomosť asi každý. Nejde
však o žiadny mýtus či otrepanú frázu, ale skutočne fungujúci malý zázrak. Prechádzky a nadýchanie sa čerstvého vzduchu je to najmenej, čo môžeme pre seba urobiť a čo rozhodne utlmí bolesť hlavy. Ak sa nám podarí ,,vypadnúť” do prírody, ďalej od mesta a ľudí, môžeme dosiahnuť oveľa väčší účinok 🙂

3. Magnézium (horčík)


Magnézium je známy pre svoje čarovné účinky pôsobiace v priebehu niekoľkých minút. Jednou z príčin bolesti hlavy môže byť práve aj nedostatok horčíka, kedy sa naše telo rozhodlo dať nám tento deficit najavo. Horčík vo všeobecnosti dopĺňa potrebnú energiu, vyvoláva pocit tepla a priaznivo vplýva na receptory v mozgu. Odporúčame teda vypiť pohár vody, v ktorom rozpustíme šumivé magnézium a výsledky sa môžu skutočne dostaviť do pár minút. Takto si zabezpečíme aj dostatočný príjem tekutín, ktorý má svoj zmysel v každodennom živote… nielen pri bolesti hlavy.

4. Bylinky (medovka, ľubovník, šalvia, mäta)


Tieto bylinky môžeme do tela dostať v podobe čajíku, čo je asi najpríjemnejší spôsob. Ideálne by bolo, ak by išlo o čerstvé bylinky z prírody, nech sa čo najviac prejavia ich skutočné liečivé účinky. Ak však nemáte takúto možnosť, prípadne sa blíži chladnejšie ročné obdobie, skúste aspoň zájsť do lekárne a kúpiť si čajík tam. Tento čajík odporúčame piť niekoľkokrát denne.

5. Teplo


Teplo ako také uvoľňuje svalstvo a zvyšuje prekrvenie. Či už sa rozhodneme dať prednosť horúcemu kúpeľu alebo si priložíme teplé vrecúško na hlavu, na tom nezáleží. Využit teplo vo svoj prospech sa určite oplatí a je to naozaj skvelý bojovník s bolesťou hlavou. TIP: niekedy stačí aj dať si teplú polievku, my máme odskúšané 🙂

6. Masáž hlavy


Masáž hlavy v oblasti spánku nielenže uvoľňuje stres, ale pomáha zbaviť sa bolesti hlavy. Odporúčame zrealizovať masáž krútivým pohybom, kedy sa prekrvia kritické a bolestivé miesto a vyplavia sa tak aj endorfíny.

Všetci veľmi dobre, že bolesť hlavy vie byť doslova neznesiteľná, no skúsme sa spoločne zamyslieť nad tým, aké priaznivé účinky môžu mať práve prírodné spôsoby, ako sa zbaviť bolesti hlavy. Nemusíme teda nutne siahnuť po liekoch, ktoré môžu vyvolať aj ďalšie nepríjemné príznaky a nežiadúce účinky.

Možno nám chce naše telo len povedať, že sme si toho na plecia naložili až príliš a mali by sme poľaviť. Ak nám telo chce teda niečo povedať, mali by sme ho poslúchať, nemyslíte? Stačí sa len opýtať našich starých mám a sme si istí, že sa spoločne zhodneme na tom, že prírodné spôsoby ostanú vždy prírodnými a lieky vždy liekmi.

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

morning od Aimanness Photography je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, White Pink and Yellow Blister Packs – Credit to http://homedust.com/ od Ryan Adams je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál

The post Bolesť hlavy: 6 spôsobov ako sa zbaviť bolesti hlavy (bez tabletiek) appeared first on Candyman.sk.

]]>
https://www.candyman.sk/bolest-hlavy/feed/ 0
Bolesť kolena: 3 cviky ako sa zbaviť bolesti kolien https://www.candyman.sk/bolest-kolena/ https://www.candyman.sk/bolest-kolena/#respond Thu, 20 Sep 2018 17:39:11 +0000 http://www.candyman.sk/?p=5187 Bolesťou kolena netrpia len starší ľudia, ale čím ďalej tým viac aj mladí ľudia. Kolenný kĺb je najviac zaťažovaným kĺbom ľudského tela a preto niet pochýb

The post Bolesť kolena: 3 cviky ako sa zbaviť bolesti kolien appeared first on Candyman.sk.

]]>
Posledná aktualizácia článku: 15/01/19

[Tento článok Vám zaberie 5 minút čítania a 6 nových informácií]

S bolesťou kolena nemajú problémy len starší ľudia, ale čím ďalej tým viac aj mladí ľudia, prevažne športovci a to už z rôznych dôvodov. Kolenný kĺb je najviac zaťažovaným kĺbom ľudského tela a preto niet pochýb o tom, že úplná bolesť v kolene dokáže vyradiť človeka z každodenného života.

Väčšina pacientov sa sťažuje na bolesť kolena, hoci je v kľude, prípadne trpia bolesťou pri ohýbaní v kolene. Nepríjemnú bolesť je možné cítiť z vnútornej alebo z vonkajšej strany kolena.

Veľmi častá býva aj bolesť na prednej strane kolena pri kľaku. Ako hovorí MUDr. Peter Maresch, CSc., odborník z oblasti ortopédie: „táto bolesť je najčastejšie zapríčinená tzv. prepatelarnou burzitídou – priestorom medzi podkožím a kosťou jabĺčka. V uvedenom priestore môže neskôr dôjsť ku vzniku fibrotických teliesok veľkosti ryžového zrnka, ktoré je pri zatlačení v kľaku značne bolestivé a pri opakovanom podnete môže dôjsť až k tvorbe tekutiny v oblasti burzy, ktorá si nezriedka vyžaduje evakuáciu punkciou“.

Väčšina pacientov sa sťažuje na bolesť kolena pri ohýbaní v kolene, v horšom prípade trpia bolesťou aj v „kľudovom“ režime. Aj preto rozlišujeme bolesť kolena na akútnu a chronickú.

Príčin bolestí kolena môže byť neúrekom, no medzi základné patrí:

  • vek a opotrebovanie chrupavky
  • nadváha
  • nadmerná záťaž kolenného kĺbu pri vykonávaní športovej aktivity

Ou stále to veľmi bolí …

Z hľadiska odborného rozlišujeme bolesť kolena na akútnu a chronickú.

Akútna bolesť kolena

Ide o bolesť, ktorá je spôsobená vonkajším vplyvom. Môže ísť napríklad o úraz spôsobený zvýšeným rotačným pohybom kolena alebo aj náhle zastavenie vo vyššej rýchlosti pohybu pri behu či inej športovej aktivite. Zvlášť veľkú záťaž prežíva koleno pri halových športoch ako napríklad halový futbal.

  • Častými úkazmi sú:
  • Ruptúra meniskusu
  • Ruptúra skríženého svalu
  • Natrhnutie alebo aj roztrhnutie svalov a šliach v kolene
  • Pomliaždenie kolena spôsobené pádom, úderom či nárazom kolena
Koleno vyskakuje

Ak cítite bolesť pri behaní alebo skákaní, môže to byť spôsobené práve pre ruptúru meniskusu

Chronická bolesť kolena

Na rozdiel od akútnej bolesti kolena prichádza bolesť postupne aj niekoľko mesiacov či rokov. Objaví sa zväčša vždy po väčšej záťaži na kolenný kĺb. Tento druh bolesti je tiež spôsobený z viacerých príčin a to najmä v dôsledku:

  • artrózy
  • reumatoidného zápalu kĺbu
  • rôznych zápalov
  • gonatrózy – opotrebenie kolennej chrupavky, čo má za následok zvýšenie trenia v chrupavke a strate schopnosti kĺzať sa
Artróza kolena

Artróza kolena

Cviky na koleno


Domáca liečba na bolesť v kolene sa dá praktizovať napríklad aj pri pozeraní TV. Všetko však záleží od stupňa degenerácie kolenného kĺbu. Skúste tieto jednoduché cviky, ktorými si posilníte svaly v kolene a môžete sa tak zbaviť bolesti kolena.

Cviky sú vhodné aj pri regenerácii kolena po zranení či operácií. Všetky cviky si však prejdite so svojím lekárom, ktorý by mal rozhodnúť, či sú cviky vhodné aj pre vás.

1. Dvíhanie nohy

Uložte si pred seba 3-4 knihy a poukladajte si ich jednu na druhú. Postihnutú nohu položte na knihy. Postupne dvíhajte aj druhú nohu tak, aby ste sa nakoniec postavili oboma nohami na knihy. Dôležité pri tomto úkone je, aby ste to robili pomaly a precvičili si tak svaly v kolene.

2. Koleno do kľaku

Rozkročte si nohy nad poukladané knihy. Zadnú nohu posúvame pomaly do kľaku tak, aby sa koleno dotýkalo na knihy. Na záver opäť pomaly dvíhame zadnú nohu. Dôležité pri tomto cviku je, aby predná noha po úplnom zohnutí bola v pravom uhle.

3. Pomalé sadanie

Posledný cvik už bude bez použitia kníh. Tento cvik bude vo veľkom pripomínať pózu, keď chceme použiť verejnú toaletu bez toho, aby sme si sadli na sedadlo. Na úvod mierne rozkročíme nohy a v pomalom pohybe si sadáme na sedačku, pričom tento úkon nezakončíme sedom. Ak je sedačka nízko, môžeme si ju podložiť opäť našimi knihami. Takto si pomaly sadáme a dvíhame telo za použitia svalov v kolene. Dôležité pri tomto cviku je nezohýbať koleno tak, aby bolo viac vpredu ako prsty na nohách.

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

Insoles for Knee Pain od Esther Max je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, Jumper’s knee od Injurymap je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, Osteoarthritis of the knee od Injurymap je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál

The post Bolesť kolena: 3 cviky ako sa zbaviť bolesti kolien appeared first on Candyman.sk.

]]>
https://www.candyman.sk/bolest-kolena/feed/ 0
Bazový sirup až do zimy! Jednoduchý recept v 15 krokoch https://www.candyman.sk/bazovy-sirup/ https://www.candyman.sk/bazovy-sirup/#comments Tue, 07 Aug 2018 18:45:21 +0000 http://www.candyman.sk/?p=4787 Domáci bazový sirup je omnoho jednoduchší, ako si mnohí myslia. Stačí si len vyhradiť pár hodín času na prípravu a zásoby na zimu sú pripravené pre celú ..

The post Bazový sirup až do zimy! Jednoduchý recept v 15 krokoch appeared first on Candyman.sk.

]]>
Posledná aktualizácia článku: 26/04/20

[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 15 nových informácií]

Domáci bazový sirup je omnoho jednoduchší, ako si mnohí myslia.
Stačí si len vyhradiť pár hodín času na prípravu a pitné zásoby na zimu sú pripravené pre celú rodinu, aspoň u nás to takto funguje. 🙂
A hoci na internete nájdete mnoho receptov, nie každý vám vydrží až do zimy. Preto som sa rozhodla spísať ten môj recept na bazový sirup, ktorý u mňa funguje najlepšie.
Tu je 15 krokov prípravy domáceho bazového sirupu krok za krokom:
V prípade otázok vám rada odpoviem v komentároch:

Recept na domáci bazový sirup


  1. Čistú vodu prevarím – ja  mám hrniec s objemom 4 litre.
  2. Vodu nechám odstáť.
  3. Do vychladnutej vody ukladám kvety bazy čiernej, nedá sa presne určiť, koľko kvetov. Všetko závisí od veľkosti kvetov a ich plnosti. Stále ale platí, čím viac kvetov, tým intenzívnejšia chuť bazového sirupu. Ja napĺňam od oka tak, aby bol hrniec zaplnený až po okraj.
  4. Ošúpaný a na plátky pokrájaný 1 citrón pridám do vody s bazou.
  5. Nechám luhovať a po 24 hodinách šťavu scedím cez sitko a gázu.
  6. Vyžmýkam zvyšky (kvety + citrón) cez gázu.
  7. Bazovú šťavu zohrejem maximálne na 80 °C, aby bola zachovaná plná výživová hodnota sirupu.
  8. Potom dosypeme na 1 liter vody 1,5 kg cukru. Cukor je výborný konzervant, preto by mal byť zastúpený v pomere minimálne 50%, aby nám sirup vydržal čo najdlhšie.
  9. Pridám ešte 3 plné čajové lyžičky kyseliny citrónovej.
  10. Nechám opäť zohriať na teplotu aspoň 70 °C.
  11. Lejem do umytých a horúcich fliaš, ktoré som si pred tým vložila do rúry na 120 °C => dokonalá sterilizácia. Odporúča sa zohrievať fľaše na minimálne 15 minút (aspoň 100 °C).
  12. Sirup lejem do plna až po okraj hrdla fľaše, aby nám sirup nezačal kvasiť.
  13. Fľašky pevne uzavriem a zakryjem do teplej deky.
  14. Fľaše ukladám do vodorovnej polohy, kedy sa vička lepšie prisajú.
  15. Vychladené bazové sirupy po dvoch dňoch uložím na tmavé a chladné miesto, napríklad do pivnice alebo miestnosti bez svetelného žiarenia. Ja som si v pivnici zakryla okná kartónom. Sirupy takto vydržia dlhšie.

Takto pripravený bazový sirup vydrží aj rok. Po otvorení sa odporúča skladovať sirup v chladničke, aby sa nepokazil, keďže jediný konzervant je cukor a kyselina citrónová (a žiadne “Éčka”).

Recept na fotkách


baza čierna

Krík bazy čiernej vo voľnej prírode.

kvety bazy

Vyzbierané kvety bazy čiernej očistíme od stonky.

bazové sirupy

Nápoj zo zlata domáci bazový sirup.

The post Bazový sirup až do zimy! Jednoduchý recept v 15 krokoch appeared first on Candyman.sk.

]]>
https://www.candyman.sk/bazovy-sirup/feed/ 4
ŽIHĽAVOVÝ SIRUP: foto recept ako od babičky https://www.candyman.sk/zihlavovy-sirup/ https://www.candyman.sk/zihlavovy-sirup/#respond Fri, 11 May 2018 13:46:12 +0000 http://www.candyman.sk/?p=4635 Je tu konečne jar a s ňou spojené zbieranie čerstvej žihľavy. Ak vám nechutí žihľavový čaj, prečo nevyskúšate niečo ešte chutnejšie? Žihľavový sirup je ..

The post ŽIHĽAVOVÝ SIRUP: foto recept ako od babičky appeared first on Candyman.sk.

]]>
Posledná aktualizácia článku: 26/04/20

[Tento článok Vám zaberie 2 minút čítania a 15 nových informácií]

Je tu konečne jar a s ňou spojené zbieranie čerstvej žihľavy. Ak vám nechutí žihľavový čaj, prečo nevyskúšate niečo ešte chutnejšie? Žihľavový sirup je veľmi obľúbený najmä medzi deťmi. No pre jej zdravotné účinky by sme žihľavu nemali zanedbávať ani my, ľudia v pokročilejšom veku. 🙂

O tom, aká je žihľava zdravá, je veľmi dôležité hovoriť aj v dnešnej dobe. O jej zdravotných účinkoch a reálnych prípadoch pomoci by sa dali písať slohy. V dnešnej uponáhľanej dobe chodíme častokrát okolo nej a bez povšimnutia. Kebyže poznáme jej skutočné účinky na zdravie, ďakovali by sme pánu Bohu každý deň. Žiaľ, väčšina z nás skôr siahne po liekoch, ako po tejto vzácnej bylinke.

Preto skúsme byť aspoň my iní a trochu zmeniť zmýšľanie. A čo tak začať žihľavovým sirupom? Ponúkame vám výborný jarný recept na žihľavový sirup od babičky.

  • Žihľavu zbierame tak, že odstrihávame hlavne menšie žíhľavy, zvyčajne jej vrcholce, ak je príliš veľká.
  • Zbierame ďaleko od ciest – v prírode, najlepšie na mieste, kde je vystavená slnečnému žiareniu.
  • Žihľava nesmie byť príliš prerastená ani deravá.
  • Ak neznesiete popŕhlené ruky ani nohy od žihľavy, nezabúdajte na rukavice a to dlhé nohavice.
  • Na prípravu na prípravu žihľavového sirupu budete potrebovať cukor, kyselinu citrónovú, citróny, hrnce, sitko, gázu, lievik, sklenené fľaše.
  • Žihľavu osprchujeme alebo umyjeme pod tečúcou studenou vodou, len jemne.
  • 24 hodín necháme lúhovať žihľavu vo vode.
  • Potom ,,vývar,, scedíme, žíhľavu pretlačíme cez gázu, aby sme mali čo najmenšie straty – my zvykneme ešte aj cez sitko, aby bol sirup naozaj čistý a zbavený všetkého hmyzu, trávy a pod.
  • Vývar zo žíhľavy povaríme s nakrajánými citrónami.
  • TIP: kôru z citrónov olúpeme, aby sme sa zbavili pesticídov a škodlivín, pridáme kys. citrónovú.
  • Následne nasypeme cukor – tu si dajme pozor, aby sme cukor sypali pomaly, keďže po jeho nasypaní sa objem vody zdvojnásobí.
  • Opäť povaríme a zatiaľ si môžeme poumývať a pripraviť sklenené fľaše, nech efektívne využijeme čas.
  • Keď je žíhľava prevretá, cukor roztopený, môžeme odstaviť, vyberieme citróny a necháme trošku vychladnúť.
  • Sirupom naplníme pripravené fľaše, poriadne pozatvárame a dáme na tmavé miesto, prikryjeme dekou a na náš výsledok sa pozrieme zhruba o 2 dni.
  • Môžeme podávať ako skvelý a zdravý nápoj bohatý na vítamíny a železo. 🙂

Fotorecept prípravy žihľavového sirupu


Žihľava v prírode

Miesto zberu žihľavy

Žihľava v prírode

Žihľava zber

Žihľava zber

Žihľava varenie

citróny ošúpané

Žihľava s citrónom

Žihľava lejeme

Žihľava do fľaše

Žihľavový sirup

The post ŽIHĽAVOVÝ SIRUP: foto recept ako od babičky appeared first on Candyman.sk.

]]>
https://www.candyman.sk/zihlavovy-sirup/feed/ 0