[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 8 nových informácií]
Kašeľ je obranný mechanizmus organizmu, pri ktorom sa čistia dýchacie cesty od hlienov alebo dráždivých prvkov ako smog, prah alebo aj suchý vzduch. Za normálnych okolností ide o nepravidelnú a občasnú obrannú reakciu tela. No vieme, že pri nádche a silnom prechladnutí kašleme oveľa častejšie. Suchý kašeľ by nemal trvať viac ako 3 týždne. Ak trvá dlhšie, prečítajte si 8 najčastejších príčin dráždivého kašľa.
.. ten nepríjemný kašeľ ..
1: Podráždené dýchacie cesty
Najčastejšou príčinou kašľa je nádcha alebo iné vírusové ochorenie. „Dôsledky týchto ochorení spôsobujú dlhodobý suchý kašeľ, ktorý nás obmedzuje v pracovnom živote,“ vysvetľuje detský pneumológ doc. MUDr. Martin Brezina, CSc.,. Hoci s väčšinou symptómov nádchy a prechladnutia sa dokáže telo vyrovnať za pár dní, dráždivý kašeľ dokáže znepríjemniť život aj na niekoľko týždňov. Hlavnou príčinou sú vírusy v tele, ktoré majú za následok zápal dýchacích ciest a ich zvýšenú citlivosť. Tento stav pretrváva ešte dlho po tom, čo sa telo vírusu zbaví.
.. radšej poriadne vyležať chorobu ..
2: Skrytý zdravotný problém
Astma a rôzne typy alergií sú taktiež príčinou suchého kašľa. Nádcha je zase častokrát príčinou útoku dýchavičnosti pri srdcovej astme. Astmatici si častokrát uvedomujú, že počas nádchy trpia aj astmou.
Gastro-ezofagálny reflux (kyslý reflux) a spánková apnoe sú príčinou chronického a suchého kašľa. Dobrou správou je, že tieto problémy sa dajú liečiť. Určite navštívte lekára, ak trpíte príznakmi kyslého refluxu:
- grganie
- pálenie záhy
- neprestávajúci chronický kašeľ
Rovnako tak neodkladajte návštevu doktora pri príznakoch spánkovej apnoe:
- nespavosť
- nočné dusenie sa alebo lapanie po dychu
- hlasné chrápanie
- časté prebúdzanie sa
- následná ospalosť počas dňa
3: Stres
Stres vám pri liečbe kašľa rozhodne na pohode nepridá. Najmä ak ide o dlhodobý stres, ktorý môže natiahnuť čas liečby nádchy aj na niekoľko týždňov. Preto aby ste porazili suchý kašeľ, spomaľte a uvoľnite sa. Naučte sa oddychovať, najmä dnes, kedy je práca a kariéra prvoradou záležitosťou. No nikto sa nezamýšľa, na aký dlhý čas. Práca vás určite počká. Zamerajte sa minimálne na 7 až 8 hodinový spánok.
4: Dostatok tekutín
Piť, piť a ešte raz piť. Z každej nádchy sa dostanete skôr, ak dodržiavate pravidelný pitný režim. Voda, džús či polievka pomáhajú s uvoľňovaním hlienu v dýchacích cestách, ktoré následne vykašlete von. Alkohol a káva však počas choroby nie sú práve najvhodnejšou alternatívou, pretože dehydratujú organizmus. A presne to v čase nádchy nechceme.
5: Príliš vlhký vzduch / príliš suchý vzduch
Suchý vzduch, najmä pri vysokých zimných mrazoch, môže vyvolávať dráždivý kašeľ. Príliš vlhký vzduch však tiež nie je vhodný, pretože ten podporuje vznik škodlivých plesní či roztočov. „Najmä u astmatikov je dôležité udržovať priemernú vlhkosť na úrovni 40 % až 50 %,” dopĺňa Mudr. Branko Takáč.
Jedným zo spôsobov zvlhčovania dýchacích ciest je za pomoci nosového spreja – soľný roztok alebo aj zvlhčovača vzduchu.
Ďalším spôsobom je metóda naparovania sa nad parným hrncom. Inhalovanie uvoľňuje dýchacie cesty a zmierňuje kašeľ.
6: Nosový sprej
Nosový sprej je veľmi účinným liekom pri plnom nose. Aj napriek tomu by ste ho nemali užívať dlhšie ako 3 dni. Ak ho budete užívať dlhodobo a následne s tým prestanete, symptómy sa môžu ešte aj zhoršiť. Je to spôsobené tým, že nosový sprej pri dlhodobom užívaní zväčší nosovú membránu. Tým dochádza k upchatiu nosa, jeho zahlieneniu a následne opätovnému kašľu.
7: Bakteriálna infekcia
Niekedy zle doliečená nádcha či prechladnutie dokáže zanechať po sebe následky v podobe zápalu priedušiek či zápalu pľúc. Ak je kašeľ sprevádzaný horúčkou a bolesťami pri odkašliavaní, navštívte svojho lekára, ktorý by vám mal v prípade pozitívneho nálezu baktérií predpísať antibiotiká.
8: Lieky na úpravu krvného tlaku
Beriete lieky na vysoký tlak? Práve to môže byť príčinou nikdy nekončiaceho suchého kašľa. Jeden z piatich pacientov trpí chronickým a suchým kašľom ako vedľajším účinkom užívania liekov na úpravu tlaku. Ak ste to práve vy, nestačí vysadiť lieky, ale zájdite a poraďte sa so svojim doktorom.
Pri vysokom krvnom tlaku sa kombinujú lieky rôznych skupín v snahe zosilniť hypotenzívny účinok. Ak sa kombinujú lieky jednej skupiny, ich hypotenzívny efekt nie je taký výrazný, no zvyšuje sa riziko nežiadúcich účinkov. Príklady vhodnej kombinácie sú:
- Diuretiká a ACE inhibítory
- Ca antagonisti (dihydropyridinového typu) a beta-blokátory
- Ca antagonisti a ACE inhibítory
Ak sa ani po týždni nezlepšuje váš suchý kašeľ, určite navštívte lekára, ktorý presne zistí, čo je príčinou a stanoví presnú liečbu.
Ako sa zbavujete kašľa vy? Máte vlastný overený recept?
..za fotky ďakujeme
..za fotky ďakujeme
Nasal Oral Cavity 3 od GreenFlames09 je licencovaný pod CC BY 2.0
článok mi veľmi pomohol, nakoľko priateľ má dve chronické ochorenia, ktoré ovplyvňujú dlhodobý kašeľ, v lekárni nám nepovedali, dokonca ani lekár