[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 7 nových informácií]
Šípky alebo aj ruža šípová | Latinsky názov Rosa canina | Ľudovo šípová ruža, divý šíp alebo aj šíp.
Šípky sa vyznačujú mimoriadnymi liečivými účinkami a to najmä pre ich vysoký obsah vitamínu C a vitamínu K. Zber šípky je najvhodnejši od konca augusta do konca októbra, ale viac už v článku.
Zber šípky
Zber šípok je trochu bolestivý a to práve pre pichľavé konáre rastliny. Najvhodnejšie obdobie zberu šípok je koniec augusta, v septembri a októbri. Zbierame zrelé tvrdé šípky, a to celé, očistené od kvetných zvyškov, alebo bez semien (nažiek) tak, že šípky napoly rozrežeme a semená z nich vyberieme.
Zbierame i semená, z ktorých zmývaním odstránime nepríjemne páliace chĺpky. Mäkké, zvráskavené alebo čierno-škvrnité šípky zo zberu odstránime.
Sušenie šípok
Šípky sušíme prirodzeným teplom, dosušujeme v miestnosti pri teplote do 35 °C. Uschovávame dobre uzavreté, najlepšie v obaloch umiestnených v plechovkách, na suchom, chladnom a vzdušnom mieste. Neodporúča sa šípky skladovať dlhšie ako jeden rok (kvôli úbytku vitamínu C).
Vitamíny nachádzajúce sa v šípkach
Šípky sa vyznačujú vysokým obsahom rôznych vitamínov, o čom by vedeli rozprávať naše staré mamy, ktoré sa kedysi povinne zúčastňovali na zbere šípiek. Šípky obsahujú najviac vitamínu C, a to v dužinatej časti, potom aj vzácny vitamín K, vitamíny B1 a B2, farbivá (karotenoidy). cukry, triesloviny, organické kyseliny, pektíny, éterický olej a iné látky.
Vitamín C je v šípkach v takých väzbách, že sa varom neničí, preto sú šípky vhodné na prípravu čaju či lekváru.
Liečivé účinky
a). Šípky sú veľmi osožné pri jarnej únave a krvácavých stavoch, posilňujú celý organizmus.
b). Pitie čaju alebo konzumácia vhodne pripraveného lekváru či džemu zvyšujú odolnosť proti nádche a iným chorobám, najmä proti chrípke.
c). Šípky sú veľmi účinné pri málokrvnosti.
d). Vysoký obsah karoténu a vitamínu C priaznivo pôsobí na zrak, sliznice a pokožku.
e). Šípkový čaj je účinný pri zápale horných a dolných močových ciest.
f). Zvyšuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu.
Výskyt šípky v prírode
Ružu šípovú nájdeme v prírode jednoducho. Ide o bohato rozvetvený šípkový tŕnistý ker vysoký až 3 metre. Každoročne prirastajú nové výhonky, na ktorých sú ostré, nadol zahnuté tŕne, vajcovité, ostro pílovité listy a bledoružové, niekedy aj biele kvety. Plody (plodstvá) sú vajcovité, spočiatku oranžovožlté, v čase zrelosti leskločervené šípky s tvrdými nažkami. Kvitne od júna do júla.
Ruža šípová rastie hojne v hájoch i na stráňach, medzi krovím, pri cestách a plotoch.
Šípkový čaj
Šípkový čaj osoží pri chorobách močových orgánov, pri poruchách funkcie kapilár (krvných vlásočníc), pri náchylnosti na krvácanie a všade tam, kde je predpísané zvýšené množstvo vitamínu C do organizmu.
Príprava naozaj zdravého šípkového čaju pozostáva z troch základných krokov.
- Zoberte približne 2 hrste celých šípok a zalejte vodou – 2 litre na 2 hrste.
- Varte aspoň 30 minút.
- Uprostred doby varenia zľahka rozmačkajte šípky a pokračujte vo varení.
- Takto pripravený odvar sceďte cez sitko a čaj je hotový.
Je nutné ešte spomenúť, že zvyšky uvarených šípok je možné zaliať ďalším litrom vody. Častokrát je ten druhý čaj ešte lahodnejší so skvelou arómou a chuťou. Ďalšie obľúbené recepty so šípkami sú šípkový sirup a šípkový džem.
Takže pri šípkach nezabúdať, že vďaka vysokému obsahu vitamínu C a vitamínu K pomáhajú pri:
- problémoch s močovými cestami
- krvotvorbou
- stolicou
- cukrovke
- rekonvalescencii