[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 5 nových rád]
Žiaden rodič nemôže tvrdiť, že výchova dieťaťa je jednoduchá záležitosť. Stojí to množstvo síl, času a niekedy aj hádok medzi rodičmi, no takmer každý rodič je v konečnom dôsledku šťastný, že to dieťa/detí má. Veď čo by sme si bez nich počali? No ako byť správnym rodičom je už náročnejšia záležitosť, no určite sa to dá. Prinášame 5 užitočných rád, ktoré môžu byť nápomocné pri výchove detí.
Deľba práce
Urobiť deti šťastnými je jednoduchšie, ak vzťah otca a matky nie je príliš napätý. A najčastejšia príčina hádky medzi rodičmi je práve práca. Trik, ako dosiahnuť manželskú pohodu a vyhnúť sa tak týmto zbytočným hádkam je podieľať sa na práci spoločne. Keď partneri pracujú súčasne, bez ohľadu na to, kto čo robí, spôsobuje to vzájomne uspokojenie v podobe deľby práce. Čiže keď žena umýva riad, neutekajte. Skúste ju skôr prekvapiť v podobe zapnutého vysávača.
Obmedzte pozeranie televízie dieťaťu
Na základe výskumu Americkej akadémie pediatrov sa dá tvrdiť, že deti od dvoch rokov by nemali stráviť pred televízorom dlhšie než 2 hodiny. Deti do dvoch rokov by pred televízorom sedieť dokonca vôbec nemali.
A tu je dôvod: výskum realizovaný na vzorke takmer 2 000 detí ukázal, že deti pozerajúce televíziu len o hodinu dlhšie než by mali, vykazujú horšie výsledky už od materskej škôlky. Čím viac prekročia čas dvoch hodín, tým majú menšiu slovnú zásobu, zhoršené matematické myslenie a motoriku vo veku 5 rokov.
Cvičením k lepším školským výsledkom detí
Deti sú vo všeobecnosti veľmi neposedné. Cvičenie je krásny spôsob, ako zužitkovať ich neposednosť a zároveň podporiť výkon mozgu a rozmýšľania, ktoré sa v konečnom dôsledku odzrkadlia aj v prospechu a školských výsledkoch. Hovorí o tom najnovší výskum, ktorý skúmal správanie 11 ročných detí. U tých, ktoré aktívne športovali, sa prejavili lepšie výsledky z rodného jazyka, matematiky a prírodných vied. Tieto závery sa potvrdili u tých istých detí vo veku 16 rokov. Zaujímavosťou výskumu bolo, že u dievčat sa cvičenie prejavilo zlepšením výsledkov najmä z oblasti prírodných vied.
Riziko prehnanej výchovy dieťaťa
Niektoré ženy tvrdia, že starať sa o dieťa je stresujúcejšie, než byť v práci. Áno, pre niektoré ženy platí prepojenie medzi výchovou detí, stresom a dokonca pocitom viny. Ale čo to má spoločné s tvrdením, že deti prinášajú do života radosť?
Podľa najnovšieho výskumu je tento rozpor zapríčinený rozličným spôsobom chápania výchovy detí. Psychológovia skúmali 181 matiek detí do 5 rokov. Výsledkom výskumu bol záver, že práve tie matky, ktoré sa prehnane starajú a sú presvedčené, že matky sú lepšími rodičmi než otcovia, sa stávajú náchylnejšími k psychickým ťažkostiam až depresiám. Takže áno, starajte sa o svoje deti, no neobetujte pri tom svoje vlastné duševné zdravie. Jednoducho všetko s mierou.
Prečo sú súrodenci tak odlišný?
Každý, kto má viac ako jedno dieťa, si všimne jednu zaujímavú vec a to, že povahové vlastnosti svojich detí sú úplne odlišné. V skutočnosti, na základe štúdie z roku 1987, nemajú dokonca dvaja súrodenci viac spoločného, než dvaja úplne cudzí ľudia.
Je to nanajvýš zvláštne, keďže 50 % časť ich genetického kódu je identická. Odpoveďou však nie je genetický kód, ale prostredie, v ktorom deti vyrastajú. Každé dieťa má jednoducho:
- Iný vzťah so svojimi rodičmi
- Iný vzťah so svojimi súrodencami
- Iných priateľov
- Iné zážitky …
A tieto všetky odlišnosti majú vplyv na vývoj dieťaťa. V mnohých prípadoch, pokiaľ sa teda nepodobajú aspoň výzorom, ťažko rozpoznať, že ide o súrodencov. To znamená, že aj vo výchove dieťaťa si treba uvedomiť, že to, čo platí pre jedno dieťa, nemusí platiť aj pre to druhé. Ide len o ďalšiu z krásnych výziev rodičovstva.
PSYCHOLÓGIA