[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 7 nových informácií]
Rodičovstvo je náročná vec. Poznáte to, keď vám každý len dáva rady a až neskôr zistíte, že väčšina z toho sú zbytočné hlúposti. No byť rodičom sa určite oplatí. Prečítajte si 10 vecí, ktoré by mal každý rodič vedieť.
1. Rodičia sú šťastnejší
Najnovšie štúdie zistili, že rodičia sa vo všeobecnosti cítia lepšie ako tí, ktorí deti nemajú. Dostáva sa im viac potešenia zo starostlivosti ich detí než z iných aktivít. Najmä otcovia dosahujú vyšší level pozitívnych emócií a šťastia z ich vlastných detí.
2. Deti na prvom mieste
Výskum Ashtona Jamesa poukazuje zas na to, že rodičia, ktorí sa venovali deťom najviac boli aj šťastnejší a spokojnejší.
“Tie poznatky pozostávajú z filozofie, že čím väčšiu pozornosť a starostlivosť odovzdávame iným, tým väčší pocit šťastia zažívame. V súvislosti s rodičovstvom to znamená, že čo je dobré pre vaše deti je dobré aj pre vás”
3. Prehnaná starostlivosť
Ako veľa vecí v živote aj tu existuje tenká čiara medzi starostlivosťou a prehnaným prejavovaním lásky, najmä keď vaše deti už dospeli. Psychológ Schiffrin podrobil otázke 297 vysokoškolských študentov ohľadom správania ich rodičov. Výsledkom jeho štúdie bol priamy súvis medzi prehnanou starostlivosťou rodičov a vyššou úrovňou depresie ako aj nižšou schopnosťou samostatnosti a spôsobilosti.
4. Bez prísnej disciplíny
Vyše 90 % zo všetkých opýtaných rodičov priznalo, že používajú aspoň jeden nástroj prísnej verbálnej disciplíny. Štúdia 967 rodín dokázala, že prísna verbálna disciplína na 13 ročné deti predikuje výrazne horšie správanie v nasledujúcom roku.
5. Pravidelný čas na spánok
Pravidelný čas na spánok má vplyv na vývoj mozgu dieťaťa. Výskumní pracovníci sledovali vplyv pravidelného času na spánok na vzorke 11 000 detí vo veku 3 až 7 rokov. Na základe tohto výskumu sa zistilo:
“… nepravidelný čas na spánok vo veku okolo 3 rokov sa spája s horšou schopnosťou čítania, chápania matematických výpočtov a priestorového vnímania chlapcov, ako aj dievčat. Vek okolo troch rokov je citlivým na vývoj kognitívnych schopností.”
Takže pravidelný čas na spánok je veľmi dôležitý pre vývoj dieťaťa a čím skôr dokáže byť aplikovaný, tým lepšie kognitívne schopnosti môže nadobudnúť.
PSYCHOLÓGIA