Posledná aktualizácia článku: 20/03/20
Koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 sa šíri na Slovensku pomerne rýchlo. V porovnaní s ostatnými krajinami však dosahujeme veľmi dobré výsledky z hľadiska nízkeho počtu prípadov nakazených koronavírusom, a to aj s ohľadom na podstatne tvrdšie opatrenia vlády SR.
Určite aj vy sledujete dennodenne, ako sa na Slovensku “zastavil svet”, v niektorých častiach miest doslova nikde nikoho, ako na divokom západe. A to je veľmi dobrá správa! No dokedy budeme schopní dodržiavať prísne pravidlá karantény či nevychádzania von? Dokedy bude pretrvávať pandémia koronavírusu na Slovensku? Úvodné dva týždne vôbec nemusia stačiť, ale poďme pekne po poriadku.
Koľko budeme dodržiavať karanténu?
Vyšlo už niekoľko odborných analýz, ktoré odhadujú dĺžku výskytu koronavírusu na Slovensku. Zakladajú sa na dátach z predošlých koronavírusových epidémií vo svete.
Koľko existuje koronavírusov?
Coronavírusy patria do čeľade Coronaviridae. Sú to pleomorfné RNA vírusy (okrúhle, oválne až podlhovasté) so špirálovou symetriou, veľkosti 60 – 220 nm. Ako vtipne poznamenal prof. MUDr. Vladimír Krčméry, DrSc., názov korona dostal na základe tvaru: “Je pekný a tučný, pod mikroskopom vyzerá ako koruna”.
1. Koronavírus SARS (Severe acute respiratory syndrome)
Jedna z nich sa odohrala pred 17 timi rokmi a mala podobný priebeh ako ochorenie COVID-19. Dĺžka trvania tejto epidémie sa datovala na 5 mesiacov. Opatrenia proti šíreniu boli tvrdé, a preto aj trvanie vírusu bolo relatívne krátke. Ako sa hovorí, lepšie sa krátko zľaknúť ako sa dlho báť.
Príznaky
SARS sú podobné ako pri chrípke – horúčka, ťažkosti s dýchaním, bolesti hlavy a bolesti svalov. Priebeh SARS je väčšinou spojený s ťažkou pneumóniou – zápalom pľúc.
2. Koronavírus MERS (Middle East Respiratory Syndrome)
Potom prišla druhá vlna epidémie v rokoch 2012 až 2016 v Saudskej Arábii a Dubaji, no tá bola len sporadická.
MERS sa prejavuje horúčkou, kašľom a dýchavičnosťou. V ťažkých prípadoch môže vyústiť do zápalu pľúc a multiorgánového zlyhania alebo až smrti.
3. Koronavírus COVID-19 (COronaVIrus Disease 2019)
Aktuálny koronavírus sa vyznačuje tým, že má mnohonásobne nižšiu úmrtnosť a priebehom sa podobá na prvú epidémiu spred 17 rokov. Preto aj dnes sa na základe historických údajov dá odhadnúť, že dnešný koronavírus a jeho šírenie bude mať trvanie od 3 do 5 mesiacov.
Koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 bol identifikovaný v Číne na konci roka 2019. Ochorenie COVID-19 vedie k ťažkostiam s dýchaním, zápalu pľúc alebo dokonca až k smrti. Ochorenie sa prenáša kvapôčkovou infekciou, odhadovaný inkubačný čas ochorenia je 2 až 14 dní.
Ďalšie otázky o koronavíruse
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky v spolupráci s odborníkmi pripravil odpovede na základné otázky občanov na koronavírus. Prinášame aspoň pár z nich.
Ako dlho prežíva koronavírus na povrchoch materiálov?
Ako dlho prežíva koronavírus na povrchoch materiálov?
Predbežné štúdie naznačujú, že koronavírusy môžu na povrchoch pretrvávať niekoľko hodín, až dní. Závisí to od viacerých podmienok – teploty, vlhkosti prostredia, typu povrchu a podobne. V rámci prevencie možno zvoliť časté čistenie povrchov vo vašom okolí dezinfekčnými prostriedkami.
Je hnačka príznakom koronavírusu?
Je hnačka príznakom koronavírusu?
Najväčším rizikom pri šírení nového koronavírusu je skutočnosť, že nie každý nositeľ vírusu má aj klinické prejavy ochorenia. Inkubačná doba ochorenia COVID-19 je zvyčajne do 14 dní a prejavuje sa prevažne ako infekcia dýchacích ciest spojená so suchým kašľom. Pri závažnejšom priebehu sa môže objaviť zápal priedušiek či pľúc a v krajných prípadoch aj ťažký zápal pľúc vyžadujúci hospitalizáciu pacienta a pľúcnu ventiláciu. U niektorých ľudí sú prítomné aj črevné príznaky ako bolesti brucha a hnačky, tieto symptómy sa však vyskytujú zriedka. Avšak časť nakazených nemá žiadne prejavy ochorenia, ale vírus pritom šíria ďalej svojho do okolia.
Ako fungovať v domácej izolácií?
Ako fungovať v domácej izolácií?
Pre fungovanie domácnosti počas povinnej karantény platí niekoľko pravidiel. Nákupy si skúste zorganizovať s pomocou priateľov, rodiny či blízkych a poprosiť ich, aby vám ich nechali pred dverami alebo na inom určenom mieste, prípadne, ak sa dá, využite službu dovozu potravín do domácnosti. Ak to nie je možné, choďte do obchodu v čase keď tam nie je veľa ľudí a zoznam vecí si pripravte dopredu, aby ste pri nákupe strávili čo najmenej času. Prevenciou voči vírusovému ochoreniu je najmä dôsledné umývanie rúk dezinfekčným mydlom a časté, nárazové vetranie miestností. Kľučky, povrchy a predmety, ktoré bežne používate, dezinfikujte častejšie prípravkami s obsahom chlóru alebo alkoholu. Používajte jednorazové papierové a vlhčené utierky, každý člen rodiny má mať svoj vlastný uterák. Rovnako vlastný tanier, poháre či príbor. Ideálnym riešením pre člena rodiny, ktorý prišiel zo zahraničia, je samostatná izba a minimálne kontakty s ostatnými. Ak to aj nie je možné, každý člen rodiny by mal urobiť maximum pre to, aby k prípadnému prenosu ochorenia neprišlo. Počas domácej izolácie:
- Sledujte svoj zdravotný stav.
- Ak sa u vás objaví aspoň jeden z príznakov ako horúčka, kašeľ, dýchavičnosť, hneď kontaktujte telefonicky svojho ošetrujúceho lekára, aj príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva a dohodnite sa na odbere biologického materiálu.
- Obmedzte kontakty s inými osobami, nenavštevujte kultúrne, spoločenské, športové alebo iné hromadné podujatia, neprijímajte a nechoďte na návštevy.
- Necestujte.
- Na výučbové aktivity využívajte e-learningové formy.
- Vykonávajte iba takú pracovnú činnosť, ktorú môžete vykonávať v mieste izolácie.
- Zdržte sa akýchkoľvek činností mimo miesta.
Môžem sa ísť prejsť na čerstvý vzduch?
Môžem sa ísť prejsť na čerstvý vzduch?
Pobyt na čerstvom vzduchu je vítaný. Treba sa, samozrejme, vyhýbať miestam s veľkou koncentráciou ľudí, napríklad detským ihriskám.
Aké sú prvé prejavy koronavírusu?
Aké sú prvé prejavy koronavírusu?
Nový koronavírus spôsobuje akútne respiračné ochorenie. Ide o všeobecné príznaky virózy, respektíve klasických respiračných ochorení, napríklad aj chrípky – teplota nad 38 °C, kašeľ, bolesť svalov, bolesť kĺbov, sťažené dýchanie. Spôsobuje infekcie dýchacích ciest až zápal pľúc. Inkubačný čas pri tomto type koronavírusu sa udáva 2 až 14 dní. Vo väčšine prípadov je priebeh ochorenia len mierny. Ukazuje sa však, že vírus môžu prenášať aj infikované osoby, ktoré nemajú vonkajšie prejavy ochorenia.
Ako vznikol koronavírus COVID-19?
Ako vznikol koronavírus COVID-19?
Ako prameň pôvodcu nákazy sa predpokladajú zvieratá na trhu v čínskom meste Wu-chan. Ľudia sa pravdepodobne nakazili kontaktom so živými zvieratami, ktoré sa predávajú aj na spomenutom trhu. Zatiaľ nie je presne isté, z akého zvieraťa môže nákaza pochádzať. Vo všeobecnosti však pôvodcom koronavírusu môžu byť divo žijúce zvieratá (netopiere).
Je nosenie rúška účinné pred koronavírusom?
Je nosenie rúška účinné pred koronavírusom?
V oblastiach, kde je potvrdených viacero prípadov ochorenia s väčším počtom osôb (letiská, stanice, obchodné centrá, námestia), sa odporúča požívať respirátory. Treba ich meniť každé 3 – 4 hodiny. Je pravda, že bežné rúška nechránia pred vírusmi na 100 %. Je to preto, lebo vírusové častice sú veľmi malé. Často sa však prenášajú na kvapkách hlienu. Rúška zabraňujú preniknutiu práve veľkých kvapiek telesných tekutín cez nos a ústa či už pri hovorení, kýchaní alebo kašľaní. Nosenie rúška a respirátora teda zníži množstvo potenciálnej infekčnej dávky pri úzkom kontakte s chorým. Preto je ich nosenie v prípade ochorenia lepšie, ako nechrániť ostatných ľudí vôbec. Centrum pre kontrolu ochorení odporúča používanie masiek ľudom, ktorí sú chorí alebo pre ľuďom, ktorí sa o chorých ľudí starajú, príp. žijú s nimi. Pokiaľ nie je k dispozícii rúško, pomôže aj improvizácia – zakryť nos a ústa šatkou, šálom. V podstate čokoľvek, čo tvorí bariéru medzi dýchacími cestami chorého a okolím, zabráni aspoň sčasti prieniku baktérií a vírusov.
KORONAVÍRUS: dokedy bude trvať koronavírus na Slovensku?oronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19 sa šíri na Slovensku pomerne rýchlo. V porovnaní s ostatnými krajinami však dosahujeme veľmi dobré výsledky z hľadiska nízkeho počtu prípadov nakazených koronavírusom, a to aj s ohľadom na podstatne tvrdšie opatrenia vlády SR. Určite aj vy sledujete dennodenne, ako sa na Slovensku "zastavil svet", v niektorých častiach miest doslova nikde nikoho, ako na divokom západe. A to je veľmi dobrá správa! No dokedy budeme schopní dodržiavať prísne pravidlá karantény či nevychádzania von? Dokedy bude pretrvávať pandémia koronavírusu na Slovensku? Úvodné dva týždne vôbec nemusia stačiť, ale poďme pekne po poriadku. Koľko budeme dodržiavať karanténu? Vyšlo…
Hodnotenie čitateľov: 4.65 ( 1 hlasov)