Domov >> Zdravý štýl >> CHRÍPKA vás dostane za 2 hodiny, (NE)porazte ju za 2 dni

CHRÍPKA vás dostane za 2 hodiny, (NE)porazte ju za 2 dni

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 9 nových informácií]

 Amáme to tu zas. Určite to dobre poznáte. Ráno vstanete svieži, idete do práce či do školy, no z nej odchádzate úplne zničený. Bolesť kĺbov, únava, horúčka či zimnica je len časť prvých príznakov. Aj taký prudký býva nástup chrípky u človeka.

Chrípka (latinsky Influenza) je respiračné infekčné ochorenie, ktorého pôvodom je rýchlo sa šíriaci vírus RNA.  Človeka postihne chrípka priemerne 1 až 3 krát do roka, v závisloti od vyvinutej imunity človeka.

Na chrípku už ochorelo toľko ľudí, že lekári pomaly nestíhajú vypisovať PN-ky. Hoci by si nejeden z nás povedal, že v zimnom mrazivom počasí nemajú vírusy chrípky šancu prežiť, opak je však pravdou. V mínusových teplotách dokážu prežívať aj niekoľko rokov.

Príznaky chrípky


Chrípka je charakteristická svojím rýchlym nástupom. Najčastejšie symptómy chrípky sú:

  • Vysoká teplota, až do výšky 40 stupňov Celzia
  • Slabosť
  • Únava
  • Zimnica
  • Bolesť svalov
  • Bolesť kĺbov
  • Bolesť hlavy

Prenos chrípky 


Vírus chrípky sa šíri kvapôčkovou infekciou. Najčastejšie sa prenáša kašľom, kýchaním či dotykom pri podávaní rúk. Dospelý jedinec môže byť nakazený 1 až 2 dni pred prvými príznakmi chrípky a až 7 dní po vypuknutí choroby. To znamená, že človek dokáže nakaziť okolie ešte predtým, ako sa u neho chrípka naplno prejaví.

Krásne ilustračné video, ako sa vírus chrípky dostane do tela si môžete pozrieť tu:

.. ale prečo práve v zime …

“V suchom vzduchu majú tieto kvapôčky chrípky tendenciu rozbíjať sa na menšie časti a tým zostávajú vo vzduchu dlhšie. Naopak v teple sú väčšie, ťažšie a tým pádom hneď spadnú na zem, preto aj šanca, že ich vdýchneme je oveľa menšia,” hovorí MUDr. Július Hodosy, lekár urgentného príjmu, UNB LF UK.

Navyše, v zime sa nám v snahe šetriť teplo sťahujú cievy najmä na sliznici nosa, krku a priedušiek, čo prispieva k tomu, že vírusy prenikajú do nášho tela jednoduchšie.

„Krv, ktorá tam prúdi, prenáša biele kvinky, obnovuje sliznice, nosí minerály, no pokiaľ chýbajú, tak jednoducho tieto vírusy ľahšie preniknú cez naše prirodzené bariéry,” pokračuje lekár MUDr. Július Hodosy.

A aby toho nebolo málo, vírusy milujú práve zimu a mráz.

„Vírusy nezmrznú v zime a napríklad vírus chrípky sa udržiava pri teplote – 16 stupňov Celzia v laboratóriach už desaťročia. K týmto, pre vírusy skvelým podmienkam pridajme ešte fakt, že kvôli nedostatku slnka nám chýba vitamín D, ktorý štartuje imunitné procesy v našom tele,“ hovorí František Čiampor, virológ SAV.

.. len nech sú aj chrípkové prázdniny..

Práve preto kulminuje chrípková sezóna v období zimy, bežne trvá od októbra do apríla, v závislosti od počasia v danom roku. Ak deti neskončia v posteli, vždy sa tešia v tomto období na možné chrípkové prázdniny.

Prevencia pred chrípkou


Keďže na ochorenie vplýva viacero faktorov, aj imunitu si musíme posiľňovať hneď niekoľkými spôsobmi.

„Mali sme sa dať zaočkovať proti chrípke hneď na začiatku zimy. Teraz v chrípkovej sezóne už len akurát nechodiť do priestorov, kde je veľa ľudí, veľa a často vetrať, dodržiavať osobnú hygienu,“ hovorí František Čiampor, virológ SAV.

.. radšej ochorieť na chrípku ako sa dať zaočkovať proti chrípke?!

Keďže názory na očkovanie proti chrípke sa rôznia, prečo skôr nepoužiť staré osvedčené metódy posilnenia imunity? Prísun vitamínov z ovocia a zeleniny, pohyb na čerstvom vzduchu každý deň bez ohľadu na počasie, prechádzka pri slnečnom počasí (vitamín D).

..slnko, slnko a ešte raz slnko …

Otužovanie, sauny, vitamín D, zvlhčovanie vzduchu v domácich prostrediach alebo v prostrediach, kde sa vyskytuje viacej ľudí,” dopĺňa Július Hodosy.

V prostredí s výskytom veľkého množstva ľudí (pracoviská, najmä Open space priestory) dodržiavať základnú hygienu, umývať si pravidelne ruky, kľúčky otvárať lakťom či dezinfikovať si klávesnicu s myškou. Aj tak si dokážeme pomôcť predísť chrípke.

Liečba chrípky


Antibiotiká nemožno užívať pri chrípke, keďže ide o infekčné ochorenie a nie ochorenie bakteriálneho pôvodu. Preto sa chrípka lieči len čajom a pokojom. Z liekov sú to Antipyretiká a analgetiká, ktoré tlmia bolesti a znižujú horúčku. Sú to napríklad Anopyrin, Aspirin či Acylpyrin.

Ďalej sú to lieky s obsahom paracetamolu, ktoré tiež tlmia bolesť a znižujú horúčku. Ide o lieky Paralen, Panadol, Paracetamol či Medipyrin.

Keď už choroba prepukne, niektorí odborníci odporúčajú pri teplote tela do 38 stupňov Celzia teplotu neznižovať, nech sa telo s vírusmi popasuje, ako má. A ležať a oddychovať!

Navyše podľa vedcov, prekonaná chrípka zabezpečí zdravým jedincom na ďalšie obdobie rovnakú ochranu ako očkovanie.​

Ako závažná je chrípka?


Chrípku nemožno podceňovať, veď ročne na ňu zomrie 250 až 500 tisíc ľudí. Preto je dôležité sa k liečbe postaviť zodpovedne. Preležaná chrípka môže spôsobiť ťažké poškodenie srdcového svalu, vážny zápal dutín, zápal pľúc a rozvoj reumatického ochorenia.

Už veľa hrdinov si povedalo, že ich chrípka „neskolí“, nadopovali sa liekmi, ktoré však len tlmili príznaky chrípky a pokračovali v pracovnom živote. No nie nadlho. Telo vám to vždy vráti, len s ešte horšími následkami.

Návšteva lekára


Ak ide o malé deti či starších seniorov, návštevu lekára netreba odkladať. Pri relatívne zdravých jedincoch návštevu doktora zvážiť najmä vtedy, ak vysoké horúčky neustupujú ani po 3 dňoch. Ak si však nie ste istý, vždy je lepšie radšej doktora navštíviť.

Ako je to u vás? Dostane vás chrípka každý rok?

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

Test tubes od Håkan Dahlström je licencovaný pod CC BY 2.0

[Tento článok Vám zaberie 3 minúty čítania a 9 nových informácií]  máme to tu zas. Určite to dobre poznáte. Ráno vstanete svieži, idete do práce či do školy, no z nej odchádzate úplne zničený. Bolesť kĺbov, únava, horúčka či zimnica je len časť prvých príznakov. Aj taký prudký býva nástup chrípky u človeka. Na chrípku už ochorelo toľko ľudí, že lekári pomaly nestíhajú vypisovať PN-ky. Hoci by si nejeden z…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.81 ( 5 hlasov)

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

Polievka z pečenej tekvice

Polievka z pečenej tekvice so zelerom ⭐️ Recept

Naša tekvicová polievka je nielen chutná, ale aj veľmi zdravá a výživná. Obľúbia si ju aj vaši najmenší, tým si môžete byť istí. Hoci jej príprava