Domov >> Ako s .. >> AKO VYBRAŤ KLIEŠŤA: 3 BEZPEČNÉ KROKY PRE VYBERANIE KLIEŠŤA

AKO VYBRAŤ KLIEŠŤA: 3 BEZPEČNÉ KROKY PRE VYBERANIE KLIEŠŤA

[Tento článok Vám zaberie 7 minút čítania a 14 nových informácií]

Do prírody chodíme radi, no s tým sú niekedy spojené aj riziká. Nepríjemné sú situácie, kedy sa na nás prisaje kliešť a my sa musíme popasovať s otázkou, ako vybrať kliešťa čo najbezpečnejšie.

Určite ste už zachytili minimálne tri bezpečné spôsoby odstránenia prisatého kliešťa. Udusiť olejom, potrieť alkoholom či mydlovou vodou. Točiť v smere hodinových ručičiek alebo v protismere? Kývať s kliešťom, alebo s ním len točiť? To je len stručný súhrn otázok, ktoré nám laikom v prvom momente napadnú.

My sme si však pre vás zozbierali informácie od odborníka, riaditeľa Parazitologického ústavu SAV v Košiciach, doc. MVDr. Branislava Peťka, DrSc.

AKO VYBRAŤ KLIEŠŤA?


Na úvod treba povedať základnú informáciu, že kliešťa vyberáme ihneď potom, ako ho zbadáme prisatého na tele.

Najbezpečnejším spôsobom je kúpiť si pomôcku určenú na vyberanie kliešťa. Každá takáto pomôcka (klieštiky) má priložený aj návod na použitie. Ide prevažne o špeciálnu pomôcku v tvare klieštikov alebo pinzetu, ktorá zväčša nestojí viac ako 2 eurá.

Týmito špeciálne určenými nástrojmi vieme bezpečne uchopiť kliešťa tak, aby sme ho nerozpučili (nevytlačili obsah čriev do kože) alebo neodtrhli jeho časti tela, ktoré by ostali v koži. Zároveň sa ho vôbec nemusíme dotknúť vlastnými rukami.

Kliešťa je potrebné pevne uchopiť za hlavičku čo najbližšie ku koži a urobiť 1-2 otočky tak, aby sme mali pinzetu kolmo ku koži. Podľa doktora Peťka je úplne jedno, či v proti smere hodinových ručičiek alebo v smere. „Kliešť nie je skrutka, ktorá sa skrutkuje len jedným smerom,“ objasňuje odľahčene doktor Branislav Peťko, DrSc. Dôležité je, aby sme kliešťa najprv vytáčali a potom ťahali.

Kliešť, ak už je prisatý, je doslova prilepený ku koži a to preto, lebo hneď po prisatí kliešť vylúči látku podobnú nášmu sekundovému lepidlu, ktorá sa po celom obvode hlavičky prilepí ku koži. Maličkým chobôtikom potom už len „cucá“ krv cez svoj ústny otvor. Preto sa nie nadarmo hovorí, že drží ako kliešť!

Po vybratí kliešťa si skontrolujte ranu, či je kliešť celý von. Na to vám pomôže lupa. Skontrolujte si vytiahnutého kliešťa pod pinzetou a ak sa vám ho podarí vybrať aj s malým chobôtikom, ktorý trčí z hlavičky, vyhrali ste!

Následne je potrebné ranu už len vydenzifikovať dezinfekčným prostriedkom. Odporúča sa najmä jódová tinktúra. Ak nemáme, pomôže aj silnejší alkohol.

LEN NIE HOLÝMI RUKAMI!


Kliešťa nevyberáme za žiadnych okolností holými rukami! Ide o najnebezpečnejší spôsob vyberania kliešťa v dôsledku možnej nákazy. Ak ste aj niekde v prírode bez kontaktu s civilizáciou a bez pinzety či špeciálnych klieštikov, potom ho vyberajte za pomoci obyčajnej papierovej vreckovky a následne si dôkladne umyte ruky mydlom.

Pri vyberaní je totižto zvýšené riziko, že by ste ho mohli rozpučiť v rukách a vy by ste sa tak vystavili riziku nákazy v prípade, ak by bol kliešť infikovaný. A to úplne zbytočne!

AKO NEVYBERAŤ KLIEŠŤA?


Ak sa budete riadiť neodbornými radami, ako vybrať kliešťa, potom určite narazíte aj na metódy:

Udusenia kliešťa olejom, kedy kliešťa naozaj zadusíme, ale na úkor toho, že pri obrane začne vypúšťať do rany väčšie množstvo slín, v ktorých sú zárodky infekcie. Tým sa zvyšuje riziko prenosu kliešťovej encefalitídy. Takže žiadne potieranie či kvapkanie oleja na ranu.

Udusenie vatou, kedy navlhčený vatový tampón priložíme na kliešťa a niekoľkokrát zakrúžime okolo neho. Výsledkom je, že kliešť je von, ale nie celý a preto je radosť predčasná.

Ani ďalšie metódy vyberania kliešťa nepatria medzi odporúčané. Ide napríklad o metódu vybratia kliešťa horúcou zápalkou, potretím nafty či odlakovačom na nechty.

Preto vždy odporúčame použiť štandardnú metódu vyberania kliešťov.

HLAVIČKA KLIEŠŤA OSTALA V KOŽI, ČO TERAZ?


Na úvod by vás mal každý odborník upokojiť, pretože nákaza kliešťovej encefalitídy hrozí najmä z bruška a jeho obsahu. Preto sú tri možnosti ako ďalej.

Buď počkáte, kým hlavička vyhnisá a sama sa tak dostane z kože, podobne ako pri trieske z dreva. Je to jednoduchšia cesta, ale len pre tých, ktorý s tým pocitom môžu pokojne spať. : )

Preto druhou možnosťou je zájsť k chirurgovi a slušne ho požiadať o sterilné vybratie kliešťa. Pre skúseného chirurga je to otázka piatich sekúnd.

Treťou možnosťou je vytiahnuť si hlavičku svojpomocne ihlou. Postihnuté miesto kože ošetrite liečivou masťou s obsahom antibiotík.

Krásne a náučné video, ako vybrať kliešťa a životný cyklus kliešťa si môžete pozrieť aj na nasledujúcom videu

DÔLEŽITÁ JE PREVENCIA A NIE OČKOVANIE


Najlepším spôsobom je preto prevencia a ochrana. Niekedy žiaľ nepomôže ani oblečenie s dlhým rukávom a nohavicami a dokonca ani špeciálny repelent. No ak chcete predísť prisatému kliešťovi, odporúča sa nenosiť krátky rukáv do prírody, dlhé nohavice by mali byť zasunuté do topánok, v ideálnom prípade mať pod nohavicami ešte dlhšie podkolienky, čo je však v období tepla dosť veľký problém. Uprednostňujte biele oblečenie, pretože na svetlejšom oblečení ľahšie zbadáte kliešťa.

Vyberanie kliešťa

Označenie vysokého výskytu kliešťov v lese v Nemecku

Po návrate z lesa sa odporúča vytriasť si šaty, rýchlo vbehnúť pod teplú či studenú sprchu a po sprche si dôkladne skontrolovať telo. Rýchla sprcha môže pomôcť spláchnuť ešte neprisatého kliešťa, ktorý putuje po tele a hľadá si ideálne miesto na prisatie.

Šaty po návrate z prírody zaveste na Slnko aspoň na 15 minút, pretože teplo kliešťa zabíja. Ak nesvieti Slnko, použite sušičku.

Medzi najčastejšie miesta výskytu prisatého kliešťa patria:

  • Intímne miesta
  • Slabiny
  • Podpazušie
  • Podkolenná jamka
  • Za ušami
  • Na hlave medzi vlasmi

Najväčší výskyt kliešťov býva v teplých mesiacoch a to od apríla do októbra, kedy by sme im mali venovať zvýšenú pozornosť a to najmä u detí. Odporúča sa kontrolovať deti na dennej báze a to najmä počas letných prázdnin, kedy trávia von všetok čas. Ak máte domáceho miláčika, nezabudnite skontrolovať aj jeho. Práve psy môžu byť prenášačmi kliešťov do domov.

VÍRUSY PRENÁŠANÉ KLIEŠŤAMI


Kliešte na Slovensku sú nositeľmi závažných infekčných ochorení. Medzi najznámejšie patria lymská borelióza a kliešťová encefalitída. Inkubačná doba pri kliešťovej encefalitíde je 7 až 28 dní. Približne 2% kliešťov sú aj prenášačmi tohto typu ochorenia na území Slovenskej republiky.

Veľmi dobrá rada na záver preto znie, že vybratého kliešťa nikdy nezahadzujte ani nesplachujte, ale pomocou špecializovaných laboratórií ho podrobte analýze, či vybratý kliešť bol aj nakazený vírusom.

KEDY NAVŠTÍVIŤ DOKTORA?


Čím dlhšie máte kliešťa prisatého, tým vyššia je pravdepodobnosť nákazy. Malá hrčka na koži ešte nie je dôvodom na paniku. Keď sa však z malej hrčky stane vyrážka, zájdite za doktorom. S tým môžu byť spojené symptómy:

Preto nikdy nepodceňujte následky prisatého kliešťa.

Lymská borelióza obrázky

Lymská borelióza a rozvíjajúca sa vyrážka

OBRÁZKY PRISATÉHO KLIEŠŤA


Prisatý kliešť pod okom

Prisatý kliešť pod okom

Prisatý kliešť

Prisatý kliešť a viditeľná vyrážka

Kliešť

Názorná ukážka veľkosti kliešťa

..za informácie ďakujeme

..za informácie ďakujeme

Ticks, tick bites and how best to remove the tick (PMID:16859157), Fingerle V ,  Wilske B,

MATTHEW GAMMONS, M.D., and GOHAR SALAM, M.D., D.O. Mi c higan State University College of Human Medicine, East Lansing, Michigan

doc. MVDr. Branislava Peťka, DrSc

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

Day 213: Tick od Keith McDuffee je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, Zecken od m.prinke je licencovaný pod CC BY-SA 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, Tick od John Tann je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál, Tick Bite od KitAy je licencovaný pod CC BY 2.0 @06/2018 //pridaná vrstva na originál

[Tento článok Vám zaberie 7 minút čítania a 14 nových informácií] o prírody chodíme radi, no s tým sú niekedy spojené aj riziká. Nepríjemné sú situácie, kedy sa na nás prisaje kliešť a my sa musíme popasovať s otázkou, ako vybrať kliešťa čo najbezpečnejšie. Určite ste už zachytili minimálne tri bezpečné spôsoby odstránenia prisatého kliešťa. Udusiť olejom, potrieť alkoholom či mydlovou vodou. Točiť v smere hodinových ručičiek alebo v protismere? Kývať s kliešťom, alebo s ním len točiť? To je len stručný súhrn otázok, ktoré nám laikom v prvom momente napadnú. My sme si však pre vás zozbierali informácie od odborníka, riaditeľa Parazitologického ústavu SAV…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.48 ( 11 hlasov)

Jeden komentár

  1. Tento návod na odstránenie kliešťa z kože a následné vysvetlenie prečo tak a nie inak, preventívne rady –
    je proste vynikajúci! Ešte snáď, čo sa týka tej prevencie, očkovanie!!!i

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

Polievka z pečenej tekvice

Polievka z pečenej tekvice so zelerom ⭐️ Recept

Naša tekvicová polievka je nielen chutná, ale aj veľmi zdravá a výživná. Obľúbia si ju aj vaši najmenší, tým si môžete byť istí. Hoci jej príprava