[Tento článok Vám zaberie 3,5 minúty čítania a 8 nových informácií]
Obdobie zvýšeného výskytu nádchy je tu opäť. A hoci nádcha nie je žiadne závažné ochorenie, aj tak nám dokáže poriadne znepríjemniť život. Nanešťastie na nádchu neexistuje iná liečba než čas. No napriek tomu existuje veľa metód, ktoré nám dokážu zjemniť príznaky nádchy alebo skrátiť čas trvania nádchy. Tento článok poskytuje prehľad tých najúčinnejších metód ako sa zbaviť nádchy čo najrýchlejšie.
1.Liečba parou
Para dokáže byť v takýchto okamihov veľmi účinná. Teplo z pary uvoľňuje hlien, kým vlhkosť z vody uvoľňuje vysušené nosné dutiny. Liečbu parou aplikujte týmito spôsobmi:
Doprajte si horúcu sprchu
Áno, hoci sa cítite úplne pod psa, nemali by ste vynechať dennú rutinu so sprchou. Pustite si čo možno najteplejšiu vodu, akú dokáže vaše telo zniesť a poriadne sa nadýchajte vznikajúcej pary. Ak sa však necítite dobre a horúca voda vám spôsobuje možné závraty, kľudne si vezmite malú plastovú stoličku so sebou do sprchy.
Doprajte si horúci kúpeľ
Horúci, parný kúpeľ dokáže účinkovať blahodárne aj v zmysle účinnej relaxácie, ktoré vaše telo taktiež potrebuje. Opäť nastavte vodu čo najteplejšie, akú telo dokáže zniesť. Ak sa však rozhodnete ešte pre umytie hlavy, nezabudnite si poriadne vysušiť vlasy. Vlhké vlasy spôsobujú zníženie teploty tela, čo nie je v období nádchy priaznivé.
Parný hrniec
Ak sa predsa len necítite vhod pre kúpeľ či sprchu, môžete aplikovať alternatívnu metódu. Nakloňte sa nad parný hrniec a dýchajte všetku paru. Nad hlavou si môžete pridržať uterák na zadržanie pary.
2. Vysmrkajte sa
Je to prirodzená potreba človeka, keď má nos plný hlienu. No pozor na to, aby ste to neprehnali. Zatiaľ čo smrkaním uvoľňujete nosné dutiny, veľmi časté smrkanie či príliš intenzívne môže mať nepriaznivé účinky.
- v skutočnosti experti tvrdia, že smrkaním len zvyšujeme tlak v nose v dôsledku upchatia nosných dutín a to môže viesť až k rozšíreniu infekcie. Preto odporúčajú smrkať len naozaj vtedy, keď je to už nevyhnutné za použitia správnej metódy smrkania.
- správna metóda smrkania pozostáva zo zapchatia si jednej nosovej dierky a potom jemne vysmrkať druhú. Rovnaký proces potom aplikujeme na druhú stranu. Po vysmrkaní si nezabudnite umyť ruky, aby ste tak zabránili šíreniu infekcie.
3. Pite teplé nápoje
Teplé nápoje pomáhajú uvoľniť nosné dutiny a zmierniť bolesť hrdla.
- bylinkové nápoje ako harmančekový či pepermintový čaj sú výbornou voľbou pre ich utišujúce účinky. Obyčajný čaj či káva sú na prebratie tiež výborne, no nie sú vhodné kvôli dehydratácií.
- ak vám nechutí bylinkový čaj alebo ste už prepití všetkých možných čajov, vyskúšajte si vytvoriť vlastný nápoj. Do horúcej vody nalejte citrónovú šťavu, zamiešajte a pridajte med. Horúca voda je dobrá na prekrvenie, citrónová šťava nakopne imunitný systém a med má priaznivé účinky pri bolesti hrdla.
4. Odpočívajte
Predstavte si, že vaše telo akurát bojuje s vírusom. Na to, aby zvíťazilo potrebuje mať dostatok energie. Zbytočné zaťažovanie tela, či už cestovaním, cvičením či prácou za počítačom len míňame energiu, ktorú telo potrebuje nato, aby nádchu porazilo. To znamená, že čím viac sa vyčerpávame, tým dlhšie bude trvať proces rekonvalescencie. Snažte sa minimálne o 8 hodín spánku v noci či časté zdriemnutia v priebehu dňa.
- skúste si pred spánkom podložiť hlavu ďalším vankúšom. Uvoľníte tak dýchacie cesty počas spánku
5 Vezmite si voľno
Jeden zo zaručených spôsobov, ako si udržať nádchu týždne a týždne je pokračovať v dennej rutine a nedopriať telu žiaden čas na zotavenie sa. Najlepší spôsob, ako rýchlo prekonať nádchu je zobrať si pár dni voľna, zabaliť sa do teplej deky a dopriať telu odpočinok.
- myslíte pritom aj na svojich spolužiakov či kolegov. Určite ani oni netúžia po tom, aby ste ich nakazili. Urobíte aj im láskavosť, ak zostanete pár dní doma.
- okrem toho bežná nádcha je vírus, ktorý útočí a oslabuje imunitný systém. Potom sa aj vy stávate ľahšie náchylný na nakazenie sa ďalšími vírusmi.