Domov >> Zdravý štýl >> Ste často chorí? 13 rád ako posilniť imunitu od mojej babičky vám vždy pomôžu!

Ste často chorí? 13 rád ako posilniť imunitu od mojej babičky vám vždy pomôžu!

[Tento článok Vám zaberie 5 minút čítania a 24 nových informácií]

 Imunitný systém je tvorený ako celok špeciálnymi bunkami, bielkovinami a tkanivami, ktoré nás bránia. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že pracuje bezchybne, pretože nás denne chráni pred miliónmi vírusov a baktérií a udržuje nás zdravých. No aj napriek tomu sa občas stane, že imunitný systém zlyhá a baktérie preniknú do tela a my sa tak staneme na chvíľu pacientmi. Ale čo je dobré na oslabenú imunitu?

Čím má človek lepšie vyvinutý imunitný systém, tým skôr dokáže odolávať chrípke, nachladnutiu či iným infekčným ochoreniam.

Imunita (immune system) je odolnosť organizmu voči rôznym chorobám. Ide o schopnosť ľudského organizmu úspešne bojovať proti infekciám a jedom v tele. Bez imunity by nám hrozila … smrť.

Imunita človeka môže byť vrodená alebo získaná (napr. očkovaním). Zvyšovať imunitu dokážeme aj nasledovne:

(1) Šport a pohyb


Športujte aspoň raz do týždňa a odbúrajte tak nadbytočný stres. Či už sme v práci alebo škole, väčšinu času sedíme a nehýbeme sa. Oslabujeme si tak prirodzenú obranyschopnosť organizmu. “Nie je krajší deň v týždni než štvrtok, kedy sa partia stretávame na spoločnom futbalovom zápase v hale. V pracovnom kolotoči ustavičných starostí je to aspoň táto jedna hodinka, kedy nemáme čas myslieť na problémy,” rozpráva Miro z Kysuckého Lieskovca.

Častokrát sa stáva, že ľudia, ktorí nešportujú, sú zrazu vystavení športovému “extrému”. Môže ísť pritom len zrýchlenie chôdze na autobus alebo beh na vlak. Telo však na takéto extrémy nie je zvyknuté a skončí to spotením sa a následnou chorobou. Celkom zbytočne!

(2) Umývanie rúk


Umývajte si ruky najmä v období chrípkovej epidémie. Pozor! Ruky je potrebné umývať aspoň 20 sekúnd a s mydlom. Veľa ľudí má mylnú predstavu, že po hygienickej prestávke stačí ruky opláchnuť vodou.

(3) Sauna


Podľa odborníkov má sauna výborný vplyv na dobré fungovanie imunitného systému. Účinky sauny na imunitu človeka dokazuje aj nedávny výskum z roku 2013, ktorý sa konal v susednom Poľsku. Účastníci výskumu boli rozdelený na dve skupiny – športovci a nešportovci vo veku 21 rokov. Podmienkou účastníkov bol perfektný zdravotný stav, žiadna káva, alkohol, diéty, vitamíny a iné výživové doplnky počas absolvovania výskumu. Hodnota bielych krviniek pred absolvovaním fínskej sauny a po nej sa výrazne zmenila u oboch skupín – ich nárast bol zaznamenaný po každom absolvovaní sauny.

Regionálna zdravotnícka komora v Krakowe oficiálne potvrdila, že fínska sauna podporuje tvorbu bielych krviniek a znižuje hladinu stresového hormónu, kortizolu.

Fínska sauna

(4) Čerstvý vzduch


Chladno, zima, tuhá zima … je to predsa úplne jedno, aké počasie na nás číha von. Čerstvý vzduch je čerstvý vzduch. A preto sa snažme vybehnúť na čerstvý vzduch za každého počasia. “S priateľom sa počas víkendu vždy vyberieme von na prechádzku za každého počasia. A to aj v lete, keď intenzívne prší. Vtedy siahneme po nepremokavom oblečení a pršiplášti. A chorý sme neboli už niekoľko rokov,” dopĺňa Zuzana z Trnavy. Prechádzkou na čerstvom vzduchu pri extrémnom teple alebo extrémnom mraze vystavujeme telo riadenému extrému. Tým sa telo bude vedieť lepšie vysporiadať s neriadenými extrémami v budúcnosti.

prechádzka na slnku

(5) Dostatok spánku


Hovorí sa, že spať by sme mali aspoň 8 hodín. Pre mnohých z nás je to veľmi veľa, preto treba mať na pamäti, že minimálna hodnota je 6 hodín. Oddýchnutý organizmus sa vie lepšie brániť pred vírusmi.

(6) Otužovanie


Otužovanie je výborná téma sama o sebe. Vedci zistili, že pri sprchovaní sa studenou vodou sa telo snaží zohriať, aktivuje imunitný systém a uvoľňuje tak viac bielych krviniek … ale dosť bolo teórie. Dôležité sú výsledky a skúsenosti tých, ktorí sa pravidelne otužujú a spravidla nebývajú chorý takmer vôbec.

Neznamená to, že máte v zime rovno vojsť do najbližšieho potoka. Otužovať sa dá aj postupne. Začnite vlažnou sprchou. Postupne si na záver vytáčajte kohútik viac a viac k studenej vode. Až to nakoniec môžete dotiahnuť až k ľadovým medveďom. 🙂

(7) Slnko a vitamín D


Nedostatok slnka spôsobuje nedostatok vitamínu D. Vitamín D spúšťa imunitné procesy v tele, čoho dôkazom je aj výskum vedený prof. MUDr. Máriou Šustrovou, CSc., zo Slovenskej zdravotníckej univerzity.

“Spomínam si, že jedna žena mala dokonca nemerateľnú hladinu vitamínu D a tomu zodpovedali aj klinické prejavy – pacientka bola často chorá, trpela vírusovými a plesňovými ochoreniami či únavovým syndrómom“, objasňuje MUDr. Mária Šustrová.

slnko

(8) Vitamín C


Vitamín C podporuje prirodzenú imunitu. Vždy však treba uprednostňovať vitamín C v prirodzenej forme – konzumáciou citrónov, pomarančov, grapefruitov. Zo zeleniny určite kyslá kapusta, brokolica či paprika.

(9) Šípkový čaj


V období silných mrazov netreba zabúdať na zdravý šípkový čaj, ktorého obsah je výnimočne bohatý na vitamín C, vitamín K, vitamíny B1, B2 a vitamín P, ktorý zosilňuje účinky vitamínu C. Prípravu takto zdravého šípkového čaju nájdete tu: Šípky a zber šípok.

(10) Dobré oblečenie


Ako sa hovorí, neexistuje zlé počasie, len my sa nevieme obliecť do počasia. V zime si oblečenie vrstvite a používajte viac tenkých vrstiev než jednu hrubú. V lete kvalitné vzdušné oblečenie zabezpečí lepšie odvádzanie tepla a potu z tela. Sledujte každý večer vývoj počasia na ďalší deň, aby vás zmena počasia nikdy neprekvapila.

(11) Alkohol


Alkohol môže oslabovať imunitu, ale len ak ho pijeme vo veľkom a neuváženom množstve. Čiže ak piť, tak nepravidelne a s rozumom. 🙂

(12) Fajčenie


Ešte žiaden lekársky výskum nepreukázal pozitívny vplyv fajčenia na organizmus. Preto aj v súvislosti s imunitou sa fajčenie neodporúča.

(13) Cvičenie


Zacvičte si každé ráno aspoň na 10 minút. Rozhýbete sa, naštartujete procesy v tele a aspoň v zime vám nebude zima. Pokiaľ nie ste fanúšikom posilňovní a tvrdého cvičenia, potom ranných 10 minút cvičenia je výbornou alternatívou pre váš organizmus.

Ako pracuje náš imunitný systém


Každú sekundu nášho života sme pod útokom. Miliardy baktérií, vírusov a plesní sa snažia nájsť si u nás domov. Preto si naše telo muselo vyvinúť veľmi zložitý systém na obranu – imunitný systém. Najdôležitejšie bunky zapojené do imunitného systému sú biele krvinky, taktiež známe aj ako leukocyty, ktoré pracujú systémom nájsť a zničiť všetky baktérie spôsobujúce ochorenia. Leukocyty sú tvorené a uchovávané vo viacerých častiach tela – v slezine, kostnej dreni či lymfatických uzlinách. Takto cirkulujú po celom našom tele a monitorujú výskyt baktérií a iných mikróbov.

Známe sú 2 typy leukocytov:

Fagocyty – bunky, ktoré ničia baktérie. V jednom litri krvi sa nachádza približne 6 miliárd fagocytov. Najznámejší je neutrofil, ktorý je priamo zodpovedný za zničenie baktérií. Preto aj keď má váš lekár podozrenie na infekciu bakteriálneho pôvodu, urobí krvný test na základe ktorého zistí, či má pacient zvýšený počet neutrofilov v krvi.

Lymfocyty – bunky, ktoré umožňujú telu rozpoznávať a pamätať si predošlé vírusy a baktérie. Sú to zároveň jediné bunky schopné špecificky rozpoznávať antigén. V tele rozoznávame dva typy lymfocytov – lymfocyty B a lymfocyty T.

B lymfocyty sú v prenesenej forme chodiacou inteligenciou armády, ktorá len vyhľadáva cieľ zneškodnenia (antigén) a posiela naň armádu – lymfocyty T, ktoré sú už priamo zodpovedné za zničenie cieľa, ktorý im vybrali lymfocyty B.

.. a takto funguje náš imunitný systém ..

Antigén sa dostane do organizmu a je rozpoznaný. Lymfocyty B začnú s produkciou protilátok (špeciálne bielkoviny, ktoré doslova obkolesia antigén). Následne tieto protilátky zostávajú v tele, takže ak je organizmus napadnutý opäť totožným antigénom, protilátky sú už pripravené zasiahnuť. Ak niekto dostane raz ovčie kiahne, nestáva sa často, aby ich dostal aj druhýkrát.

Hoci protilátky dokážu rozpoznávať antigén, nie sú schopné zničiť ho. To už je robotou lymfocytov T.

Lymfocyty-T

Lymfocyty T pod mikroskopom

A takto pracuje aj prirodzená imunita zdravého človeka. Tento kolobeh sa v ľudskom tele opakuje neustále a častokrát bez nášho povšimnutia, no pokiaľ nemáme vyvinutú imunitu, prenikne takýto útok antigénov do choroby, pretože organizmus sa nedokáže riadne brániť.

Toto je veľmi zjednodušené vysvetlenie toho, ako funguje náš imunitný systém. V skutočnosti ide o tak prepracovaný systém, že pri jeho skúmaní nachádzame vždy nové a nové poznatky.

V tomto podrobnejšom videu pochopíte tú neskutočnú krásu, s akou nás imunitný systém chráni:

Vaše rady ako naštartovať imunitu


Tomáš

Mám overený recept otužovanie – teplá studená voda v sprche a už ťa žiadna choroba neprekvapí!

Marika

Boh je láska a človek tiež potrebuje trvalú lásku, aby nebol sám. Ľudia čo sa majú úprimne rady ,milenci, manželia či priatelia sú menej chorý. To je vedecky dokázané.

Veronika

“Najdôležitejšia je zdravá strava na zlepšenie imunity.  Varenie ničí “”zle”” látky, ale tiež aj dobré.  Vitamíny, minerály, stopové prvky -> všetkého sa dá nájsť dosť v ovocí a zelenine. Psychika -> stres, nespokojnosť, láska k sebe samému, vonkajšie vplyvy.

Nenechávajte sa ovplyvňovať ostatnými, používajte svoj úsudok. Skúste si všimnúť tiež, kam patríte. Pohyb: je ho treba viac ako menej, ale tiež nie extrémy – 2 hodinové plávanie, korčuľovanie a pod. Treba si robiť prestávky a časté, ak sa veľa hýbete. Strečing a iné naťahovacie cvičenia sú tiež veľmi potrebné – v tele je 266 svalov a najlepšie je venovať sa všetkým.

Lucia

Ovocie a zelenina nie vždy postačujú, to si treba uvedomiť. Pokiaľ je imunita v poriadku, tak ju dokážu v podstate udržať, ale keď je narušená tak to už len tak jednoducho nejde. Žiaľ, náš organizmus nie je tak jednoduchý, že stačí jesť toto a toto a budeš navždy zdravý. Ide o súbor opatrení a treba sa jednoducho inšpirovať tými, ktorí chorí vôbec nebývajú – otužilci, ľadové medvede …

Doktor M

Viacej prechádzky na čerstvom vzduchu, najlepšie je zájsť do prírody sa prejsť – najlepší návod ako si zvýšiť imunitu. Lepšie a zdravšie sa stravovať a jesť pravidelne. Viac ovocia a zeleniny samozrejme papať. A čo je hlavné a podstatné – moc sa nestresovať. Stres spraví dosť veľa s imunitným systémom.

Miloš

Veľa vitamínu C majú červené grepy na zlepšienie imunity. Zmixujte ich s banánom a medom a máte výbornú vitamínovú bombu!

Dáša

Keď máš už imunitu narušenú, tak vitamíny nemajú veľký zmysel, pretože nedokážu imunitu opäť postaviť na nohy. Pokiaľ by si mala imunitu v dobrom stave, tak ju vitamíny, minerály a stopové prvky môžu udržať, ale keď už raz máš narušenú imunitu, tak to treba riešiť ráznejšie

Gerbera

Vitamíny, minerály, probiotiká, enzýmy, trocha pohybu a cvičenia. Antibiotiká určite nie, čím viac to používaš, tým menej zaberajú a nakoniec až vôbec nezaberajú.

Marek

Keď ti nasadzujú na všetko antibiotiká, tak by ti mohli poradiť aj nejaké probiotiká na to. Pretože antibiotiká zabíjajú všetky baktérie. A hlavne v trávení človek potrebuje mať imunitu. Probiotiká sa dajú aj objednať z netu a sú aj v lekárni. Ja som mala také, ktoré mali 9 kmeňov baktérii.

Miriama

Otužovanie … po klasickej sprche napríklad minútu alebo dve úplne ľadová sprcha. Bežne býva približne 13 stupňová. A imunitný systém je naštartovaný ihneď.

Maťo

Moje odporúčanie: skús spávať pri otvorenom okne aj keď je troška chladnejšie. Samozrejme nie keď je vonku -20

Tomáš

Oslabená imunita môže byť prejavom zaneseného tela toxínmi, nákazou parazitmi napr. borelióza alebo vysilovaním organizmu, samozrejme príčin je viac. Na posilnenie imunity je najdôležitejšia pestrá a pravidelná strava, pohyb a vitamíny. Vitamín C je asi naj. Ako iste viete, šípkový čaj je ním až plný, ak môžeš zohnať kakaové bôby, tak máš o dávku vitamínu C postarané. Imunita začína, ako sa hovorí aj v reklamách, v tráviacom trakte, takže užívať colostrum, laktobacili, ale neprehnať to, urologický čaj piť atď. Biely cukor je veľký ničiteľ imunity, radím ti ho nahradiť drahším, ale zdravším hnedým cukrom.

Radil by som ti piť zázvorový čaj a celkovo dávať do jedla zázvor, jeho antibakteriálne a antivírusové účinky sú priam zázračné, len sa priprav na horkú pálivosť. Grep je výborný proti parazitom tiež. Na detoxikáciu odporúčam zelený čaj, môžeš iba 2x denne a piť IBA čistú vodu, žiadne sladené vody a minerálky obmedziť na minimum. Ďalší dôležitý aspekt je ČERSTVÝ VZDUCH, nesmieš hlavne zabudnúť na pohyb ktorý rozbehne tvoje zatuchnuté telo. Najlepšia vec na zimné obdobie je otužovanie, čiže keď sa budeš sprchovať, tak nakoniec sa osprchuj chladnou vodou, ale nie moc chladnou, aby si nedostala srdcový šok a neodpadla. Je toho viac, ale toto sú základné veci, pamätaj, zdravé stravovanie, pohyb, čerstvý vzduch a otužovanie.

A čo vy? Čo pomáha vám? Kedy ste boli naposledy chorý vy?

..zdroj informácií

..zdroj informácií

Effect of a Single Finnish Sauna Session on White Blood Cell Profile and Cortisol Levels in Athletes and Non-Athletes

Wanda Pilch, Ilona Pokora, Zbigniew Szyguła, Tomasz Pałka, Paweł Pilch, Tomasz Cisoń, Lesław Malik and Szczepan Wiecha1

..za fotky ďakujeme

..za fotky ďakujeme

Sunny Walk od George N je licencovaný pod CC BY 2.0, Skånegatan od Blondinrikard Fröberg je licencovaný pod CC BY 2.0, Sauna panorama od Koen je licencovaný pod CC BY-SA 2.0, T Lymphocyte od NIAID je licencovaný pod CC BY 2.0

[Tento článok Vám zaberie 5 minút čítania a 24 nových informácií]  munitný systém je tvorený ako celok špeciálnymi bunkami, bielkovinami a tkanivami, ktoré nás bránia. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že pracuje bezchybne, pretože nás denne chráni pred miliónmi vírusov a baktérií a udržuje nás zdravých. No aj napriek tomu sa občas stane, že imunitný systém zlyhá a baktérie preniknú do tela a my sa tak staneme na chvíľu pacientmi. Ale čo je dobré na oslabenú imunitu? Čím má človek lepšie vyvinutý imunitný systém, tým skôr dokáže odolávať chrípke, nachladnutiu či iným infekčným ochoreniam. Imunita (immune system) je odolnosť…
Hodnotenie článku
Hodnotenie čitateľov: 4.85 ( 8 hlasov)

4 komentáre

  1. Slnko, citrus denne a 8 hodín sme tam deväť spánku a morský kolagén sú moji spolubojovníci pri posilnení imunity a naozaj nie je problém ani len s chrípkou (:

  2. no v poslednej dobe som cvicila,pravidelne sa stravovala prestala som jest sladke prestala som si sladit caj ktory pijem(zeleny,urologicky a na dobre travenie),pravidelne sa sprchujem vlaznou vodou, v lete studenou,obliekam sa teplo aj ked nieje vonku zima-riadim sa pravidlom”radsej si nieco vyzliest ked mi je teplo ako nemat si co obliect ked mi je zima”..a co z toho mam? 3tyzdne nadchy do toho zapal mandli,hrtanu,hltanu a hlasiviek. Mam antibiotika ktore su vraj setrnejsie nemam z nich problemy s travenim ako som zvykla ale hned na druhy den zenske problemy..asi sa z toho zcvoknem.Nic mi nepomaha 🙁

  3. Pekne baby … ja si svoju imunitu nakopnem ked potrebujem s koenzymom q 10 imunitnou kurou zo zdraveho nakupu a ide to … tuto zimu som chora nebola

  4. spanok je zaklad vsetkeho, voda s citronom po duskoch cely den a ja si k to,u 3x do tyzdna davam hot a rano pred pracou este pastilky s citronom

Pridaj komentár

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia su označené *

*

x

Prečítaj si aj ...

Polievka z pečenej tekvice

Polievka z pečenej tekvice so zelerom ⭐️ Recept

Naša tekvicová polievka je nielen chutná, ale aj veľmi zdravá a výživná. Obľúbia si ju aj vaši najmenší, tým si môžete byť istí. Hoci jej príprava