[Tento článok Vám zaberie 4 minúty čítania a 6 nových informácií]
Dostali ste chuť na niečo sladké? Máte chuť na lahodný a teplý nápoj? A čo tak horúca čokoláda? Prinášame jednoduchý recept, ako si “vykuchtiť” tento lahodný čokoládový nápoj priamo u vás doma.
Budete k tomu potrebovať:
- Nutella
- Pohár mlieka (240 ml)
- Prípadné ďalšie ingrediencie na dochutenie podľa vlastnej chuti
Postup:
- Pripravte si všetky suroviny. Zoznam ingrediencií je na vrchu, zoznam nástrojov na spodku článku
- Vyberte malý hrnček a do neho nalejte ¼ poháru mlieka. Potom pridajte dve plné lyžičky nutelly. Ak máte radi sladké, pokojne si pridajte aj viac. Zapnite sporák a na malom ohni zohrievajte
- Takto miešajte nutellu s mliekom, kým sa nezmiešajú v jedno
- Následne pomaly dolievajte zvyšné ¾ mlieka. Miešajte, až kým z toho nevznikne horúci, mierne spenený nápoj
- Po dokončení už len nezabudnite vypnúť sporák a je to! Pripravili ste prvú domácky urobenú horúcu čokoládu
- Na záver si tam môžete pridať ingrediencie podľa vlastnej chuti, ako napríklad škoricu, vanilínový cukor, oriešky či šľahačku na vrch
Nástroje, ktoré budete potrebovať:
- Hrnček (veľkosť záleží od veľkosti pripravovanej porcie)
- Lyžička
- Pohár, prípadne pohár s ryskou
- Šľahač
- Šálka
História horúcej čokolády
Prvý čokoládový nápoj bol pripisovaný už Májom asi pred 2 000 rokmi. V Európe sa horúca čokoláda stala populárna až po tom, ako bola dovezená z Mexika. Do 19 storočia sa horúca čokoláda používala v medicíne pri zdravotných ťažkostiach, spojených najmä s tráviacim ústrojenstvom. Dnes je horúca čokoláda konzumovaná po celom svete v najrôznejších podobách. Napríklad v Talianku sa podáva vo veľmi hustej podobe, kdežto v Spojených štátoch amerických sa pije vo veľmi riedkom stave.
Po tom, čo bola horúca čokoláda predstavená v Európe si veľmi rýchlo získala na obľube. Už kráľ Charles V si osvojil tento lahodný nápoj. Horúca čokoláda sa stala veľmi žiadaných nápojom, no bohužiaľ len u tej najvyššej vrstvy spoločnosti. V tom čase bola totiž čokoláda veľmi drahá, pretože sa kakaové bôby pestovali len v Južnej Amerike.
Zdravotné účinky čokolády
Výskumy z roku 2003 zistili, že čokoláda obsahuje veľké množstvo antioxidantov, ktoré môžu byť vhodnou prevenciou proti rakovine. Obsahuje ich totižto viac, ako sa nachádza vo víne alebo čaji. Profesor a výskumník Chang Yong Lee z univerzity Cornell, ktorý tento výskum viedol dokonca zistil, že pri zohrievaní sa uvoľňuje najväčšie množstvo antioxidantov.
Zároveň sa potvrdilo, že čokoláda má blahodárne účinky na trávenie. Dokonca už v 16. Storočí badateľ Francisco Hernández napísal, že lahodný čokoladový nápoj pomáha pri horúčkach a chorobách s pečeňou. V 17. Storočí bola vo Francúzsku predstavená horúca čokoláda ako liek na boj proti návalu hnevu a zlej nálady.
V čokoláde sa nachádza aj množstvo flavonoidov, ktoré podporujú prietok krvi v žilách. Tento fakt potvrdil aj výskum Národného inštitútu pre zdravie (National Institutes of Health), kde demonštrovali výrazné zlepšenie prietoku krvi po vypití lahodnej horúcej čokolády plnej flavonoidov. Výskumu sa zúčastnili ľudia vo veku medzi 18 až 72 rokov, ktorích úlohou bolo každý deň vypiť horúcu čokoládu, v ktorej sa nachádzalo 900 miligramov flavonoidov.
Hoci náš podomácky recept na prípravu horúcej čokolády nepozostáva z pravej čokolády, ani to však neprekáža. Stačí, keď si miesto nutelly zohrejete pravú čokoládu s vysokých obsahom kakaa.
ZDRAVÝ ŠTÝL